Sorajans

YİK: ABD yaptırımına karşı atılabilecek adımları değerlendirdik

YİK: ABD yaptırımına karşı atılabilecek adımları değerlendirdik
8 views
16 Aralık 2020 - 6:21

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırım kararına tepki gösterildi ve kınama mesajı paylaşıldı. Açıklamada, “Türkiye’nin milli güvenlik ve egemenlik haklarıyla ilgili bir konu üzerine alınan bu yanlış karara karşı atılabilecek adımlar değerlendirilmiştir” denildi.
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de düzenlendi.

Toplantının gündemiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, toplantıda “eğitim-öğretim” ve “aile kurumu” başlıkları altında fikir alışverişinde bulunuldu ve ABD’nin Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik yaptırım kararını ele alındı.

Açıklamada, “Yüksek İstişare Kurulu toplantısında ABD’nin bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin S-400 tedariki dolayısıyla aldığı tek taraflı yaptırım kararı kınanmış; Türkiye’nin milli güvenlik ve egemenlik haklarıyla ilgili bir konu üzerine alınan bu yanlış karara karşı atılabilecek adımlar değerlendirilmiştir” denildi.

‘AİLE KURUMUNA SALDIRILARIN ÖNÜNE GEÇMEKTE KARARLIYIZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eğitim sisteminin sevgi, saygı, ahlak, merhamet ve şefkat üzerine kurulu olmasının önemli olduğunu söylediği aktarılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca ülke ve millet olarak bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız badireleri sapasağlam atlatabilmemizde güçlü aile yapımızın çok büyük katkısı olduğuna dikkati çekmiş; aile kurumuna yönelik saldırıların önüne geçmek için gereken her türlü tedbiri almakta kararlı olduklarını ifade etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Toplantıda “bireyin, ailenin ve toplumun korunup güçlendirilmesi hususunda devlet ve millet olarak atılabilecek adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğu” belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Aile yapısını sarsmaya yönelik saldırıların giderek yoğunlaştığına değinilen toplantıda, özellikle medya yoluyla dayatılan çarpık bireysel ve toplumsal ilişki biçimlerinin ve gençlerin önüne rol model olarak çıkarılan örneklerin önce aileyi hedef aldığı; medeniyet ve kültür kodlarımızla taban tabana zıt fikirlerin ve hayat tarzlarının sürekli yüceltilmesinin ve özendirilmesinin bu oyunun bir parçası olduğu belirtilmiştir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.