Sorajans

Trump’ın kararnamesiyle taraftarlarına kötü haber

Trump’ın kararnamesiyle taraftarlarına kötü haber
13 views
08 Ocak 2021 - 19:50

ABD Başkanı Donald Trump’ın Temmuz 2020’de çıkardığı kararname nedeniyle taraflarını kötü haberler bekliyor. Kongre binasını basan taraftarlar, “kamu malına zarar vermek” gerekçesiyle 10 yıla kadar h-apis c-ezasına çarptırılacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Temmuz 2020’de siyah Black Lives Matter (BLM) aktivistlerini cezalandırabilmek için “Kamu malına zarar vermek” gerekçesiyle 10 yıla varan hapis cezalarına izin veren bir kararname imzalamıştı. Çarşamba günü kongre binasına baskın düzenleyen Trump taraftarlarını kınayan Başsavcı vekili Jeffrey Rosen, yaptığı açıklamada saldırıdan sorumlu olanların “eylemlerinin kanun çerçevesindeki tüm sonuçlarıyla yüzleşeceğine” dair güvence verdi.

Başsavcı vekili Rosen, açıklamasında “Ceza savcılarımız, ABD başkenti polisi, FBI, ATF, Metropolitan Polis Departmanı ve halkın da yardımıyla delil toplamak, failleri belirlemek ve failleri federal mahkemelerde yargılamak için gece gündüz çalışıyor. Dün gerçekleşen şiddet olaylarında yer alanlar muhakkak yargılanacak. Soruşturmamız sürüyor, tutuklamalar önümüzdeki günlerde de devam edecek” dedi.

PROTESTOCULARI CEZALAR BEKLİYOR

Protestocular, Temmuz 2020’de BLM aktivistlerinin ırkçılık karşıtı protestoları sırasında Trump tarafından imzalanan idari karar uyarınca, “kamu malına zarar vermekten” 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaklar.

FLOYD EYLEMLERİ SONRASI ÇIKARILMIŞTI

Donald Trump, 26 Haziran’da George Floyd’un ölümü sonrasında eylemler sürerken, Twitter’dan “Amerikan anıtlarını ve heykellerini koruyan ve sokaklardaki şiddetle mücadeleyi mümkün kılan çok güçlü bir kararnameye imza atma ayrıcalığına sahip oldum. Bundan sonra ülkemize karşı işlenen bu suçların sonucu ağır cezalar olacak!” açıklamasında bulunmuştu.

FBI HALKA ÇAĞRI YAPMIŞTI

FBI ise dün yaptığı açıklamayla, şiddet eylemlerinde bulunan, şiddeti kışkırtan kişileri tespit etmek için halktan yardım istemiş ve tanıklardan kendileriyle tespit ettikleri fotoğraf ve videoları kendileriyle paylaşma çağrısı yapmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.