Tespitde Düzenleme Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Tespitde Düzenleme Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Kimlik Tespitinde Düzenleme Yapıldı! Yeni Dönem Yarın Başlıyor! Uzaktan kimlik tespitiyle ilgili olarak yeni bir döneme adım atılıyor, ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’un uygulanmasına yönelik olarak uzaktan kimlik tespiti yönetime ilişkin olarak usul ve esaslar düzenlendi. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

Yükümlülerin iş ilişkisi tesisinde müşteri kimliğinin doğrulanması amacıyla uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini kullanmalarının önü açıldı. Yükümlülerin itibarıyla bu yöntemler ayrı ayrı olarak belirlenecek. Elektronik kanal üzerinden uzaktan iletişim araçları, belirlenecek olan yöntemler dahilinde kullanılabilecek.

Uygulanacak olan yöntemde yüz yüze kimlik tespiti esnasında alınması gereken bilgilerin tamamını içeren düzenlemeler olacak. İmza örneği alınması ize zorunlu olmayacak. Sürekli iş ilişkisi tesis edilmeden önce uzaktan kimlik bilgisi tespitinin tamamlanması büyük önem arz ediyor. Yazılı beyan da aynı şekilde uzaktan kimlik tespitinde belirlenecek esaslara göre alınacak. Alınması gereken bilgiler elektronik formlar doldurularak gönderilebilecek.

Veri Tabanı Üzerinden Sorgulama Yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliği’nde yer alan kimlik kartının teyit işlemi için kullanılacağı ifade edildi. Diğer bilgiler devletin veri tabanı üzerinden sorgulanacak.

Yeni düzenleme 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.