Sorajans

Sur’da yıkım sürüyor

Sur’da yıkım sürüyor
11 views
14 Aralık 2020 - 19:05

Sur’da daha önce büyük bir kısmı yıkılan Savaş Mahallesi’nde, alınan yeni kararla aralarında tarihi yapıların da olduğu binaların yıkıldığı iddia edildi. Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 2015 yılında yaşanan çatışmaların ardından 6 mahallede süren yıkım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararıyla yeni bir bölgeye daha taşındı.

Karar kapsamında Savaş Mahallesi’nde bulunan Demirciler ve Değer sokakları arasında bulunan yapılar, iki hafta önce başlatılan çalışmalar kapsamında tamamen yıkıldı. Bir bina ve bir kaç kerpiç ev ile çevredeki esnaflara ait depo olarak kullanılan iş yerlerinin bulunduğu alan, düz araziye çevrildi.

İDDİA: TARİHİ YAPILAR YIKILDI

Alanda bazı tarihi yapıların da yıkıldığı iddia edildi. Yıkılan tarihi yapılardan çıkarılan taşların ise hafriyat kamyonuyla alandan çıkarıldığı belirtildi. Yıkım kararı verilen işyerleri ve ev sahiplerinin belli bir meblağ para aldığı kaydedilirken, bir yurttaşın ise anlaşmayı imzalamamasına rağmen dükkanın yıkıldığı aktarıldı. Yıkılan alanın üzerine ne inşa edileceği öğrenilmezken, inisiyatifin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğu ifade edildi.

Yıkım kararı verilen alanda bulunan tarihi yapılara ilişkin Diyarbakır Müze Müdürlüğü’nün kararı bekleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.