Şırnak’ta açıklamaları engellenen HDP’lilerden yürüyüş

Şırnak’ta açıklamaları engellenen HDP’lilerden yürüyüş

HDP Cizre İlçe Örgütü’nün başlatılan açlık grevlerine ilişkin yapacakları açıklama polisler tarafından engellenince, HDP’li vekiller yürüyüş yaparak, açlık grevlerine karşı yurttaşlara duyarlılık çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritte dikkat çekmek amacıyla bölge ve Türkiye cezaevlerinde yüzlerce tutuklu tarafından başlatılan açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, açıklama öncesi HDP ilçe binası polis ablukası altına alınırken, açıklamanın da ilçe binası önünde yapılması engellendi. İlçe binasına giden HDP’li yöneticiler ve tutuklu ailelerinin tek tek Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçirilmesi ise dikkat çekti.

Polislerin ilçe binası önünde açıklamaya izin vermemesi üzerine HDP Milletvekili Nuran İmir ve polisler arasında tartışma yaşandı. HDP’li İmir ve Hasan Özgüneş polisin ablukasına tepki göstererek, Cizre İlçe Kaymakamlığı binası önüne gitti. Kaymakamlık binası önünde yapılan açıklamanın görüntülenmesini engelleyen polisler, açıklamaya tutuklu yakınlarının da katılmasına izin vermedi. Vekilleri abluka altına alan polisler, gazetecilerin çekim yapmasına izin vermedi.

‘ENGELLEMELERLE BİZİ DURDURAMAZSINIZ’

Kaymakamlık binası önünce konuşan HDP’li İmir, polis ablukasına tepki göstererek, “Kaymakamlığın talimatı ile açıklamaları engellendiğini söyledi. İmir, “Bizler faşizme karşı boyun eğmiyoruz. Bizler irademize sahip çıkıyor ve sesimizi yükseltiyoruz. Bu baskı ve saldırıları kınıyoruz. Halkın iradesine her zaman sahip çıkıyoruz. Engellemeler bizi durduramaz” dedi.

HUKUSUZLUĞA KARŞI MÜCADELE VURGUSU

Hükümetin insanlık suçu işlediğini söyleyen İmir, “Keyfi olarak cezaevlerinden tutun her alanda baskı ve faşizm uygulanıyor. Yüzlerce genç ve kadın bugün hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutuluyor. Keyfi uygulamalar yürütülüyor. Tutukluların aileleriyle görüşmeleri engelleniyor ve sürgün ediliyorlar. Bunların hepsi AKP ve MHP’nin düşmanlığını gösteriyor. Bu hukuksuzluğa karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Yaşanan bu baskılar ve tecridin kalkması için cezaevlerinde açlık grevi başlatılmış. Bizler bu açlık grevleri karşısında sessiz kalmayalım. Tutukluların seslerine ses olalım. Cezaevlerine destek verelim” diye konuştu.

POLİS ABLUKASINDA YÜRÜYÜŞ

Açıklamanın ardından HDP’li vekiller polis ablukası altında Cizre’nin en işlek caddesi olan Orhan Doğan Caddesi’nden HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçerek, halka cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine ses olmaları yönünden duyarlılık çağrısında bulundu. Yapılan yürüyüş esnasında HDP’li vekillere destek vermek isteyen yurttaşlar ise, polisler tarafından engellenerek vekillerden uzaklaştırıldı. Vekiller yürüyüş esnasında sık sık “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganını attı.

‘HİÇBİR İKTİDAR ÖZGÜRLÜK SEVDASI ÖNÜNDE DURAMAMIŞTIR’

Vekiller yürüyüş halinde HDP Cizre ilçe binasına kadar vardıktan sonra burada HDP Milletvekili Hasan Özgüneş de kısa bir açıklama yaptı. Özgüneş, açıklama yapmaları engellendiği için yürüyüş yaptıklarını belirterek şunları kaydetti: “Yapmış olduğumuz yürüyüş yüz açıklamaya bedeldir. Bizleri her alanda engellemeye çalıştınız. Ama başaramadınız. Ne silahınız, ne kelepçeniz ve ne de cezaevleriniz bizim sesimizi kesemez. Biz özgürlüğe, eşitliğe, demokrasiye, emeğe ve kadın özgürlüğüne sevdalı insanlarız. Biz canımızı bu uğruna heba ettik. 40 yıldır bunu yapıyorsunuz ama boşa kürek çekiyorsunuz. Özgürlük sevdasının önünde hiç bir faşist diktatör ve onun zulüm araçları duramamıştır. Tarih bunun şahididir. Bu yüzden de cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine ses olmamız gerekiyor. Açlık grevleri karşında bizler de sesimizi yükseltelim.”

Açıklama “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganı ile son buldu.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.