Sorajans

Sevgili Selo’ya: Evet, kötülüğe karşı iyiliği savunmaya devam edeceğiz

Sevgili Selo’ya: Evet, kötülüğe karşı iyiliği savunmaya devam edeceğiz
21 views
23 Kasım 2020 - 13:10

140journos‘tan Demirtaş videosunu izliyorum. Delal, Selo, Dılda, Başak Demirtaş… Başak Demirtaş anlatıyor, babasının gözaltına alındığı geceyi… Babamı bir gece yarısı Diyarbakır’da evimizden aldılar. Kapının vurulmasıyla hepimiz uyandık. Annem çok soğukkanlı bir kadındır. Polisleri sakinleştirmeye çalışıyordu, zaman kazanmaya çalışıyordu. Çünkü babamın bir taraftan da hazırlanması gerekiyordu. Babamı götürürken de öyle koluna girip götürmediler. Küfür hakaret… O duvardan o duvara vurup, biz çocuklarının gözünün önünde işkence ederek götürdüler babamı… Keskin bir acı saplanıyor içime… Bu memlekette acılar, özellikle Kürtlerin çektikleri acılar bitmek bilmiyor. Videoyu izlemeye devam ediyorum.

Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016‘da tutuklanıyor. Tam 16 ay 10 gün sonra ilk defa hakim önüne çıkarılıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) 20 Kasım 2018‘de
Demirtaş hakkında hak ihlali kararı veriliyor. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nden 2 Eylül 2019‘da tahliye kararı geliyor. Tam tahliye olacağı gün, hakkında bir başka soruşturma açılıp tekrar tutuklanıyor.

Anayasa Mahkemesi 19 Haziran 2020 tarihinde kişi hürriyeti ve güvenliğini ihlal kararı alıyor ama Demirtaş yine tahliye edilmiyor. Demirtaş’ın tahliye talepleri tam 69 kez reddediliyor. 

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi‘nde dört yılı geçmiş durumda Demirtaş. Kızları, 9 yaşındaki Dılda bugün 13 yaşında, Delal 17 yaşında… Babalarını bekliyorlar dört yıldır.

Eski yazılarıma bakıyorum. Erdoğan, Selahattin Demirtaş’ı hain, terörist ilan ediyor 2015 Aralık ayında. 30 Aralık 2015‘te de tepkimi belirtiyorum: Demirtaş hain değil! Hayır değil.
Demirtaş, ihanet içinde değil. Kötülük yapan o değil. Tam tersine… Bu memlekete kötülük yapanlar onu “ihanet“le suçlayanlardır. Bu memlekette barış ve demokrasiyi  kundaklayanlar Demirtaş değil, onu her Allah’ın günü şeytanlaştırmaya başlayanlardır.
Demirtaş, bu toprakların acılarını iliklerine kadar hissetmiştir, yaşamıştır. Kürtlerin acılı coğrafyasını, Kürtlerin trajediye doymayan topraklarını barışa, özgürlüğe kavuşturmak için elini her zaman taşın altına koymuştur.

Demirtaş ailesi… Tarih, 21 Aralık 2018. Edirne‘ye, Selahattin Demirtaş’a dayanışma ziyareti yapıyoruz. Cezaevinin önünde bir fotoğraf çektirmemize dahi izin verilmiyor. Başak Demirtaş içeriden kocasının aydınlara mesajını getiriyor:  Baskı ve zorbalık dönemlerinin panzehiridir dayanışma. El ele aşacağız bu karanlık günleri. Birlikte eşit ve özgür bir yaşamı
mutlaka var edeceğiz.
Bugünler geride kaldığında direnişin acı tatlı hatıralarını yad edeceğimiz dostlarımın beni ziyaretinden onur duydum. Bizi teslim almaya çalışan kötülüğe
karşı korkmadan ve kararlılıkla,
iyiliği savunmaya devam etmeliyiz. Özgürlük bedelsiz kazanılmıyor, biz de ödemekten çekinmiyoruz. Geri adım atmak yok, direnmeye devam.
Erdoğan’ı 2020 yılı Ocak ayında korkutan fotoğraf… 2020 yılı Ocak ayı. Bir fotoğraf Erdoğan’ı fena halde korkutuyor, önüne gelene terörist, hain damgası yapıştırıyor.
Ben de 17 0cak 2020′ de şöyle bir yazı yazıyorum. Eskiden olduğu gibi şöyle ağız dolusu bir
eyy Erdoğan çekmek geliyor içimden… Selahattin Demirtaş‘a yine terörist demiş…

Demirtaş’ın Devran isimli kitabından tiyatroya uyarlanan bir oyunda Selvi Kılıçdaroğlu,
Başak DemirtaşDilek İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu dörtlüsünün verdikleri fotoğraf
Erdoğan’ın vücut kimyasını fena halde bozmuş:

“Ana muhalefetin başı ve heyeti, bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatro
oyununu izliyorlar.
Milletim vakti geldiğinde bunlara gereken dersi verecektir.”

Şaşırtıcı değil. Erdoğan’la kim ters düşüyorsa… Kim Erdoğan’a kafa tutuyorsa… Kim ciddi bir muhalefet odağı yaratıyorsa…  Kim Erdoğan’ın siyasal geleceğine taş koyuyorsa…
Derhal ya terörist damgası yiyor. Ya terörist yardakçısı oluyor. Ya darbeci damgası yiyor. Hatta casus bile ilan ediliyor. Erdoğan’a toz kondurmak yok. Aksi halde Erdoğan yargısı çalışıyor. Hapishane kapıları açılıyor. O kadar çok örneği var ki… Kısacası:
Erdoğan’ın demokrasi korkusu gitgide büyüyor, özgürlüğün olduğu yerde, kendisine yer olamayacağını çok iyi görüyor, hissediyor çünkü…

Eyy Erdoğan! İnsanları terörist, terörist yardakçısı, darbeci, casus ilan ederek  korkutamazsın.

Son söz yine sevgili Selo’nun: “Kötülüğe karşı iyiliği savunmaya devam edeceğiz.”

Hacan Cemal / T24

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

v+)^~Z0jh"*'~,^vt"vt j~mr+ZZKbWzԡ޵(h j~mr+(/wG2wV֫nVحgzYv*2wVwb+q%j j~mr+(/z[G2wV֫nVح^v*2wVnb+q%j j~mr+(/v~zX+q%jZZKbWbb+q%jezXyبjIZ j~mr+(/镫-Oj.2wVzە+ezZؤb+q%jejbGƤ j~mr+(/yؾr('zg+q%jjjy-^bwzƤyآ鞣+q%j j~mr+(/־bƤ⵪zە+ezmjGƤ֤yبjIZ j~mr+(/yؾ욅~ejjjy-^b욅djZGDzjej j~mr+(/k9ޖ/yؾejjjy-^zXyؤjZbbej j~mr+(/镫-Oyؾejjjy-^V)$yؤjZZؤbej j~mr+(/yؾ݊֬"zە+ezGv*z֬$yؠ{7bgjɚ j~mr+(/yؾ*jVjV֫nVحv+kZZ֬i$WGjVj֡i." j~mr+(/yؾm뫺y^+ZZKbWy؛j|y^)v&ڟ*+W j~mr+(/zOyؾejjjy-^ښ)$yؤjZǫjhbej j~mr+(/趉)>bF⵪zە+ezhbGF趉)$yؤjZ j~mr+(/Ǿޖ/yؾ鮵zە+ez)z֧zXyؤkǭjwGK j~mr+(/z^v/jf֫nVح^׫-z j~mr+(/jjZ&v/{zjjy-^j|GJ'zWFjYv)(ǫ^/ j~mr+(/yؾm"뫺y^+ZZKbWy؛jIWGz j~mr+(/镫-Oj.2wVJ)zKZZKbW-Iˤ+q%jejbFr(jIZ j~mr+(/䢗bڳ隒)޲+ZZKbW$yح)޲))zIv+kjfw j~mr+(/yؾn&ޮzە+ezGz'Gz' j~mr+(/yؾڕbzە+ezGۯjWGۯjW j~mr+(/jX֧zXbK֫nVح{Zbb鮑gޖ)v). j~mr+(/݊Ϣ/Ƥ⵪zە+eyآ))zJ2wVv(J^Ƥ j~mr+(/䢗{(֫nVح)zHZVjy^'"jfr/ j~mr+(/䢗v*{Zf֫nVح)zHثZf݊&j j~mr+(/z֥J)zOjZ+ZZKbWz֥ejd$jZ j~mr+(/zOF⵪zە+ezǫjhejJ^F j~mr+(/䢗DzjF⵪zە+ezJ^Dzjej)zKɨZF j~mr+(/镫-OF⵪zە+ezZؤejejbJ^F j~mr+(/趉)>^V֫nVح-fI)zIV&jؤej j~mr+(/䢗,z˚V֫nVح)zF.jZJ^,z˚V j~mr+(/䢗%zojϬjb+ZZKbWW,jZ⒗zI^FkW j~mr+(/䢗jh⵪zە+ezJ^jhy^))zK⵩z j~mr+(/䢗k8G{뫺y^+ZZKbW)j⒗+dzwW j~mr+(/䢗KjOjb+ZZKbW$VkWJ^KjKz j~mr+(/䢗 3Ơ("zە+ezJ^ jZ⒗;z j~mr+(/䢗Ơ)>⵪zە+ezJ^ƥz,jY+W j~mr+(/䢗׫۲hjjy-^u&ڒj⒗u&ڒj j~mr+(/䢗Ʀ槕⵪zە+ezJ^j)zF槕 j~mr+(/jJ)zOjHzە+e{&)zFڒjɫJ^z j~mr+(/䢗ozjjy-^m&y^))zFڒj j~mr+(/'$J)zOvezjjy-^؜J^ez'$vY^/ j~mr+(/ݢ~^Y^+ZZKbW^J^ez^J^ez j~mr+(/亻Y(>ۥ⵪zە+ezKۥ)zGefJ^ez j~mr+(/䢗⵪zە+ezJ^z/W j~mr+(/䢗GI^+ZZKbW$zh⒗颒W j~mr+(/jjZ&(>z޲+ZZKbWjjZ&z޲)ɩd${ j~mr+(/jbJ)zO{֫nVح욖J^J'zȲjY)zI(ǫ" j~mr+(/zج)^(ǫ"zە+e{'Hz޲,)"J^J'zȿ j~mr+(/{ɫ>^隙"zە+ezJ'{&&jfzɩ)zI? j~mr+(/jjZ&(>+ZZKbWjjZ&FjY)zI? j~mr+(/yؾڕ~zhjjy-^bڕ^ئy^)v+n^譊j j~mr+(/yؾr('zgy^'"zە+ezG)ޙ{(zv(zgr* j~mr+(/bnW֫nVح/bvY^+/bvY^/ j~mr+(/ݢ~bnW֫nVحhjWbvY^'hjWbvY^/ j~mr+(/yؾn+$zjjy-^bn+$)^)v&K j~mr+(/yؾۥ⵪zە+ezGezy؝W j~mr+(/yؾ&jȭjjy-^b&jv+Zf j~mr+(/yؾ~zە+ezGm;yج3 j~mr+(/yؾ+Z)zjjy-^b+Z)zyد֦y^/ j~mr+(/jbJ)zOjf֫nVح욖J^fj̚J^fj j~mr+(/j,^隙"zە+ez֡&jfe9)zI? j~mr+(/qG隙"zە+eyv)qڑb j~mr+(/jG(ǫ"zە+e{&v)(ǫ"ɫGJ'zȿ j~mr+(/zج)bJ'zȭjjy-^b)yؤ{'Hbz޲/ j~mr+(/ȫ-+>bJ'zȭjjy-^jGJ'zȤZfbz޲/ j~mr+(/mزzߤfjȭjjy-^(!زz)zI%mv,J^fj j~mr+(/qfj֫nVحjvjfqڙ j~mr+(/鮊ejjJ)zOjf֫nVحkZ&)zI)ej|&jf j~mr+(/鮊ejfjȭjjy-^)&jf)&jf j~mr+(/鮊ejjG隙"zە+ezVɫGfjkZ&v)? j~mr+(/(ޟ욾bfjȭjjy-^z|yئjfz|yئjf j~mr+(/w욾^隙"zە+ezwrjwrj j~mr+(/w욾bfjȭjjy-^ܚyئjfܚyئjf j~mr+(/&Ƨfjȭjjy-^Ƨy)zI+&qJ^fj j~mr+(/鮊ejjfjjy-^)jfejy j~mr+(/q&濫fjȭjjy-^iƧk&)zIqɫJ^fj j~mr+(/zjfjjy-^zy+7 j~mr+(/yؾ+ZZKbWyئjfb j~mr+(/&ƧjG隙"zە+ez2jW)jb2jW)jb j~mr+(/&Ƨyؾ+ZZKbW&qGfjɩ\jxb j~mr+(/&Ƨjfjjy-^Ƨyɩ\jx j~mr+(/jϤyؾ⵪zە+e{&yئjfjb j~mr+(/j,bfjȭjjy-^e9v)-jlGfj j~mr+(/~>bfjȭjjy-^kGfjޖ$yئjf j~mr+(/zج)bfjȭjjy-^b)yئjfb)yئjf j~mr+(/jbG隙"zە+e{&b&b j~mr+(/ȫ-+>bfjȭjjy-^jGfj,VYyئjf د