Sorajans

Sağlık Bakanı Koca: Aşılama çalışmaları dört aşamada yürütülecek

Sağlık Bakanı Koca: Aşılama çalışmaları dört aşamada yürütülecek
10 views
03 Aralık 2020 - 6:23

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında aşı gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yazılı açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de aşılama çalışmalarına dair ayrıntıları paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenmektedir.

Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA (mesajcı ribonükleik asit)aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor.

Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.
İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.

İkinci aşamada toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak

Üçüncü aşama 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.
Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır.
Kovid-19 aşıları ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.

Gelişmeler beklediğimiz yönde olumlu seyrederse Türkiye, aşılama çalışmalarına erken dönemde başlayan ilk ülkelerden olacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.