Sorajans

Osman Kavala AYM kararını değerlendirdi: Akıl alır gibi değil

Osman Kavala AYM kararını değerlendirdi: Akıl alır gibi değil
8 views
30 Aralık 2020 - 7:44

1156 gündür tutuklu olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi’nin ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine’ karar verdiği Osman Kavala, yazılı açıklama yaptı. Kavala karara ilişkin “Anayasa Mahkemesi’nin son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan, hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı, hukuka uygun bulması akıl alır gibi değildir” dedi.

İş insanı Osman Kavala, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurusunda ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine’ hükmetmesine tepki gösterdi.

Kararın açıklanmasının ardından kendisi adına açılan ‘Osmankavala.org” sitesinden yazılı bir açıklama yapan Kavala, kararı “akıl alır gibi değil” sözleriyle değerlendirdi. “Anayasa Mahkemesi’ndeki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir” diyen Osman Kavala’nın yazılı açıklamasının tam metni şöyle:

‘ENDİŞE VERİCİ’
“Anayasa Mahkemesi’nin son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan, hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı, hukuka uygun bulması akıl alır gibi değildir. AYM’deki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir.

Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun, siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır. Tutuklama kararları verilirken suçlananın özgür yaşama hakkı karşısında onun adalete ve topluma zararlı bir eylemde bulunma ihtimali tartılır.

Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir. İhtimalin özgür yaşama hakkını kısıtlamaya gerekçe olabilmesi ancak istisnai şartlarda meşru görülebilir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de Anayasamızın da uyulmasını emrettiği bağlayıcı norm budur.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.