Sorajans

Pet Shop

Müjde

Müjde
40 views
15 Aralık 2020 - 0:11

Dünya genelinde milyonlarca insanın *-l-ümüne ve milyonlarcasınında y-oğun bakıma alınmasına neden olan K-1-9 tedavisiyle ilgili Dünyayı ve Türkiye’yi sevince b-o-ğan son dakika haberi az önce geldi. Dünya genelinde milyonlarca insanın *-l-ümüne ve milyonlarcasınında y-o-ğun bakıma alınmasına neden olan K-1-9s tedavisiyle ilgili Dünyayı ve Türkiye’yi sevince b-o-ğan son dakika haberi az önce geldi.

K-1-9 tedavisinde tüm dünyanın gözü aşıdayken Amerika’dan i-laç müjdesi geldi. Georgia Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamları tarafından geliştirilen M-olnupiravir adlı i-laç, hayvanlar üstünde yapılan deneylerde K-1-9’u 24 saat içinde etkisiz hale getirdi.

Amerika’da yer alan Georgia Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, g-ribe karşı geliştirdikleri yeni bir a-ntiviral ilaç olan “MK-44-82/ EIDD-28-01″in gelincikler üstünde yapılan deneylerinde 24 saat içinde yeni tip K-1-9ü bütünüyle etkisiz hale getirerek bulaşma riskini önlediğini keşfetti. M-olnupiravir olarak da bilinen i-laç, Profesörü Doktor Richard Plemper liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirildi. Profesör Plemper, “Bu, K-1-9’un bulaşmasını hızla engelleyen ve ağızdan alınabilen ilk ilaç. MK-44-82/ EIDD-28-01 oyunun kurallarını değiştirebilir” diye konuştu.

BİR İKİ AYA SONUÇLARI BELLİ OLUR Amerika’da Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. Derya U-nutmaz, “Bu M-olnupiravir adı verilen g-rip tedavisinde kullanılacak olan i-lacın hayvan deneylerinde K-1-9ünü 24 saat içinde bütünüyle yok ettiği gösterildi. Şu anda faz 2/3 insan denemeleri yapılıyor ve umut vaat ediyor. Bir-iki aya K-1-9 tedavisinde etkisi belli olur sanıyorum” diye konuştu.

A-ŞILAR KADAR KİLİT ROL OYNAYABİLİR Bununla beraber, dünya çapında 70 milyonu aşkın kişiyi enf-ekte eden s-a-lgına karşı başarılı sonuçlar veren aşılar geliştirildi. Pfizer/PioN-Tech, M-oderna ve Gamelaya Enstitüsü sırasıyla % 95, % 94 ve % 95 koruyuculuk sağlamayı başaran a-şılar geliştirdiklerini açıkladı. Ancak, bu a-şılarının toplumda sürü bağışıklığı oluşturacak kadar yaygın olarak kullanılabilmesinin gelişmiş ülkelerde gelecek baharı, yoksul ülkelerde ise seneler alması bekleniyor. Bu süreçte p-andeminin ekonomik ve toplumsal olarak yıkıcı neticelerini hafifletmek için K-1-9nın yayılımını durdurmak hayati bir önem taşıyor. Eğer M-olnupiravir, insan deneylerinde gelinciklerdeki sonucu sağlarsa global s-a-lgınla mücadelede a-şılar kadar kilit bir rol oynayabilir.

İ-LAÇ BUNU DURDURABİLİR Öte yandan, geliştirilen aşıların asemptomatik yayılma veya etkisi bilinmiyor. Bunun sebebi ise a-şı denemelerinin sadece semptom gösteren K-1-9 h-astalarını baz almasından ve v-i-rüsün giriş kaynağı olan burundaki etkisinin net olmamasından kaynaklanıyor. Ancak M-olnupiravir, solunum yollarına direk etki ettiğinden bunun önüne geçme potansiyeli bulunuyor. M-alnup bununla beraber BioN-Tech’in kurucu ortağı olan Türk bilim insanı Uğur Şahin aşının asemptomatik vakaları durdurup durdurmayacağının kesin olarak belirlenmesinin bir yılı bulabileceğini ifade etmişti. Plember, i-laç ağızdan alınabildiğinden, potansiyel olarak çoklu yarar sağlamak için klinik denemelereerken başlanabileceğini açıkladı. Bu faydalar ise şu biçimde. İnsanların ş- i-ddetli K-1-9 h-astalığına yakalanması önleyecek, uzun vadeli izolasyonunun duygusal ve sosyoekonomik etkisini azalacak ve yerel s-algınlar hızla sona erecek.”M-olnupiravir’in solunum yolunu etkileyen RNA v-i-rüslerine karşı geniş spektrumlu aktiviteye sahip olduğunu ve enf-ekte hayvanların i-laçla ağız yolu ile tedavi edilmesinin, saçılan v-iral partikül miktarını düşürdüğünü ve bulaşmayı büyük oranda azalttığını erkenden fark ettik.

Bu özellikler M-olnupiravir’in K-1-9’un farmakolojik kontrolü için kuvvetli bir aday yaptı” diyen Plember, Nature M-icrobiology’de yayımlanan çalışma kapsamında ekibi ile beraber, ilacı K-1-9ya karşı yeniden tasarladı ve i-lacın v-i-rüs yayılmasını durdurma üstündeki etkisini test etmek için bir dağ gelincikleri üstünde denedi. Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Tutku T-aşkınoğlu, geride bıraktığımız günlerde yapmış olduğu açıklamada, “Haziran ayından beri insan denemeleri başladı 1300 veya 1800 kişi üstünde çalışmalar yapılıyor. Eğer o çalışmanın sonuçları açıklanırsa bu v-i-rüse karşı etkili bir i-laç olarak piyasaya sürülmeye hazır hale gelecek. Açıklanan verilen verilere göre p-laseboya karşı üstünlüğü kanıtlanmış bir i-laç” diye konuştu. H-ASTALIK ÖNLENDİ Araştırmacılardan Doktor Robert Cox, “Gelincikler arasında yeni tip K-1-9 bir hayli kolay yayılıyor, ancak çoğu zaman ş- i-ddetli h-astalık geliştirmiyor, bu da genç yetişkinlerdeki K-1-9 yayılmasına çok benziyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

GiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket

v+)^~Z0jh"*'~,^vt"vt j~mr+ZZKbWzԡ޵(h j~mr+(/wG2wV֫nVحgzYv*2wVwb+q%j j~mr+(/z[G2wV֫nVح^v*2wVnb+q%j j~mr+(/v~zX+q%jZZKbWbb+q%jezXyبjIZ j~mr+(/镫-Oj.2wVzە+ezZؤb+q%jejbGƤ j~mr+(/yؾr('zg+q%jjjy-^bwzƤyآ鞣+q%j j~mr+(/־bƤ⵪zە+ezmjGƤ֤yبjIZ j~mr+(/yؾ욅~ejjjy-^b욅djZGDzjej j~mr+(/k9ޖ/yؾejjjy-^zXyؤjZbbej j~mr+(/镫-Oyؾejjjy-^V)$yؤjZZؤbej j~mr+(/yؾ݊֬"zە+ezGv*z֬$yؠ{7bgjɚ j~mr+(/yؾ*jVjV֫nVحv+kZZ֬i$WGjVj֡i." j~mr+(/yؾm뫺y^+ZZKbWy؛j|y^)v&ڟ*+W j~mr+(/zOyؾejjjy-^ښ)$yؤjZǫjhbej j~mr+(/趉)>bF⵪zە+ezhbGF趉)$yؤjZ j~mr+(/Ǿޖ/yؾ鮵zە+ez)z֧zXyؤkǭjwGK j~mr+(/z^v/jf֫nVح^׫-z j~mr+(/jjZ&v/{zjjy-^j|GJ'zWFjYv)(ǫ^/ j~mr+(/yؾm"뫺y^+ZZKbWy؛jIWGz j~mr+(/镫-Oj.2wVJ)zKZZKbW-Iˤ+q%jejbFr(jIZ j~mr+(/䢗bڳ隒)޲+ZZKbW$yح)޲))zIv+kjfw j~mr+(/yؾn&ޮzە+ezGz'Gz' j~mr+(/yؾڕbzە+ezGۯjWGۯjW j~mr+(/jX֧zXbK֫nVح{Zbb鮑gޖ)v). j~mr+(/݊Ϣ/Ƥ⵪zە+eyآ))zJ2wVv(J^Ƥ j~mr+(/䢗{(֫nVح)zHZVjy^'"jfr/ j~mr+(/䢗v*{Zf֫nVح)zHثZf݊&j j~mr+(/z֥J)zOjZ+ZZKbWz֥ejd$jZ j~mr+(/zOF⵪zە+ezǫjhejJ^F j~mr+(/䢗DzjF⵪zە+ezJ^Dzjej)zKɨZF j~mr+(/镫-OF⵪zە+ezZؤejejbJ^F j~mr+(/趉)>^V֫nVح-fI)zIV&jؤej j~mr+(/䢗,z˚V֫nVح)zF.jZJ^,z˚V j~mr+(/䢗%zojϬjb+ZZKbWW,jZ⒗zI^FkW j~mr+(/䢗jh⵪zە+ezJ^jhy^))zK⵩z j~mr+(/䢗k8G{뫺y^+ZZKbW)j⒗+dzwW j~mr+(/䢗KjOjb+ZZKbW$VkWJ^KjKz j~mr+(/䢗 3Ơ("zە+ezJ^ jZ⒗;z j~mr+(/䢗Ơ)>⵪zە+ezJ^ƥz,jY+W j~mr+(/䢗׫۲hjjy-^u&ڒj⒗u&ڒj j~mr+(/䢗Ʀ槕⵪zە+ezJ^j)zF槕 j~mr+(/jJ)zOjHzە+e{&)zFڒjɫJ^z j~mr+(/䢗ozjjy-^m&y^))zFڒj j~mr+(/'$J)zOvezjjy-^؜J^ez'$vY^/ j~mr+(/ݢ~^Y^+ZZKbW^J^ez^J^ez j~mr+(/亻Y(>ۥ⵪zە+ezKۥ)zGefJ^ez j~mr+(/䢗⵪zە+ezJ^z/W j~mr+(/䢗GI^+ZZKbW$zh⒗颒W j~mr+(/jjZ&(>z޲+ZZKbWjjZ&z޲)ɩd${ j~mr+(/jbJ)zO{֫nVح욖J^J'zȲjY)zI(ǫ" j~mr+(/zج)^(ǫ"zە+e{'Hz޲,)"J^J'zȿ j~mr+(/{ɫ>^隙"zە+ezJ'{&&jfzɩ)zI? j~mr+(/jjZ&(>+ZZKbWjjZ&FjY)zI? j~mr+(/yؾڕ~zhjjy-^bڕ^ئy^)v+n^譊j j~mr+(/yؾr('zgy^'"zە+ezG)ޙ{(zv(zgr* j~mr+(/bnW֫nVح/bvY^+/bvY^/ j~mr+(/ݢ~bnW֫nVحhjWbvY^'hjWbvY^/ j~mr+(/yؾn+$zjjy-^bn+$)^)v&K j~mr+(/yؾۥ⵪zە+ezGezy؝W j~mr+(/yؾ&jȭjjy-^b&jv+Zf j~mr+(/yؾ~zە+ezGm;yج3 j~mr+(/yؾ+Z)zjjy-^b+Z)zyد֦y^/ j~mr+(/jbJ)zOjf֫nVح욖J^fj̚J^fj j~mr+(/j,^隙"zە+ez֡&jfe9)zI? j~mr+(/qG隙"zە+eyv)qڑb j~mr+(/jG(ǫ"zە+e{&v)(ǫ"ɫGJ'zȿ j~mr+(/zج)bJ'zȭjjy-^b)yؤ{'Hbz޲/ j~mr+(/ȫ-+>bJ'zȭjjy-^jGJ'zȤZfbz޲/ j~mr+(/mزzߤfjȭjjy-^(!زz)zI%mv,J^fj j~mr+(/qfj֫nVحjvjfqڙ j~mr+(/鮊ejjJ)zOjf֫nVحkZ&)zI)ej|&jf j~mr+(/鮊ejfjȭjjy-^)&jf)&jf j~mr+(/鮊ejjG隙"zە+ezVɫGfjkZ&v)? j~mr+(/(ޟ욾bfjȭjjy-^z|yئjfz|yئjf j~mr+(/w욾^隙"zە+ezwrjwrj j~mr+(/w욾bfjȭjjy-^ܚyئjfܚyئjf j~mr+(/&Ƨfjȭjjy-^Ƨy)zI+&qJ^fj j~mr+(/鮊ejjfjjy-^)jfejy j~mr+(/q&濫fjȭjjy-^iƧk&)zIqɫJ^fj j~mr+(/zjfjjy-^zy+7 j~mr+(/yؾ+ZZKbWyئjfb j~mr+(/&ƧjG隙"zە+ez2jW)jb2jW)jb j~mr+(/&Ƨyؾ+ZZKbW&qGfjɩ\jxb j~mr+(/&Ƨjfjjy-^Ƨyɩ\jx j~mr+(/jϤyؾ⵪zە+e{&yئjfjb j~mr+(/j,bfjȭjjy-^e9v)-jlGfj j~mr+(/~>bfjȭjjy-^kGfjޖ$yئjf j~mr+(/zج)bfjȭjjy-^b)yئjfb)yئjf j~mr+(/jbG隙"zە+e{&b&b j~mr+(/ȫ-+>bfjȭjjy-^jGfj,VYyئjf د