Meclis’te tartışma: AK Partili Eyüp Özsoy’a uyarı…

Meclis’te tartışma: AK Partili Eyüp Özsoy’a uyarı…

AK Parti milletvekili Eyüp Özsoy, “Bir kadın t-aci-z ve t-ec-av-ü-ze uğradığında sessiz kalan, üstünü örtmeye çalışan, hatta ‘olabilir böyle şeyler’ diyecek kadar a-hla-ks-ız zihniyetler bu bütçede yok” sözleri üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın ardından Eyüp Özsoy’a uyarı c-ez-ası verildi. Bütçe görüşmelerinde konuşan AK Partili Eyüp Özsoy, “Bu bütçede elbette kadınlar var. Fakat bir kadın t-aci-z ve t-ecav-üz-e uğradığında sessiz kalan, üstünü örtmeye çalışan, hatta ‘olabilir böyle şeyler’ diyecek kadar a-hla-ks-ız zihniyetler bu bütçede yok” dedi.

Özsoy’a yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Özsoy’un, CHP milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün, “Elbette olur; bu kadar eğitimsizliğin, bu kadar sıkıntının, bu kadar kötü politikanın olduğu yerde CHP’de de olur, AKP’de de olur. Önemli olan hep birlikte mücadele etmektir” dediği konuşmasının ilk cümlesini aldığını belirtti.

Yaşanan tartışmaların ardından söz alan Özsoy, konuşmasında isim vermediğini söyledi. TBMM Başkanvekili Süreyla Sadi Bilgiç, Özsoy’a uyarı cezası verdi.

ÖZSOY: BÜTÇEDE NAMUS FAKİRİ ZİHNİYETLER YOK
TBMM Genel Kurulunda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 7’nci maddesi üzerinde milletvekilleri söz aldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, “Bu bütçe yerli ve milli değil” eleştirilerine yanıt verdi.

Özsoy, “Bütçede, yerli ve milli otomobilimiz, İHA’larımız ve SİHA’larımız var. Ancak şerefli Türk ordusuna ‘satılmış’ diyecek kadar alçak şahsiyetsizler bu bütçede yok. Ülkesini başka ülkelere şikayet edip, yurt dışından mandacılık dilenen omurgasızlar da yok” diye konuştu.

“Bu bütçede aile yok diyorlar, aile elbette var” diyen Özsoy, şöyle devam etti:

“Fakat milli, manevi değerlerimize alenen saldıran oluşumları, ahlaksızca meşrulaştırma çabaları bu bütçenin içerisinde yok. Bu bütçede elbette kadınlar var. Fakat bir kadın taciz ve tecavüze uğradığında sessiz kalan, üstünü örtmeye çalışan, hatta ‘olabilir böyle şeyler’ diyecek kadar ahlaksız zihniyetler bu bütçede yok. Bu bütçede, gençlerimiz de çocuklarımız da var. Fakat eli kanlı terör örgütü PKK, bebekleri katlederken, genç kızları dağa kaçırıp tecavüz ederken, küçücük çocukları canlı kalkan olarak kullanırken sessiz kalan, onlara destek veren alçak ve namussuzlar da bu bütçede yok. Bu bütçede hak, hukuk, adalet var ancak teröristi evinde saklayan, teröre yardım, yataklık yapan hain zihniyetler bu bütçede yok. Bu bütçede işçi kardeşlerimizin emekleri, alın teri var. Fakat belediye seçimlerini kazanır kazanmaz, verdiği namus sözünü unutup, belediyede çalışan işçi kardeşlerimizi kapının önüne koyan yalancı ve namus fakiri zihniyetler de yok.”

ÖZEL: BUNLARI SÖYLERSENİZ OLACAKLARIN SORUMLUSU DEĞİLİZ
Özsoy’un bu konuşması, CHP sıralarından tepkilere yol açtı, bir kadın milletvekiline yönelik bu sözlerin söylenemeyeceğini belirttiler.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel söz alarak, Özsoy’a yanıt verdi.

Özel, Özsoy’un, CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün, “Elbette olur; bu kadar eğitimsizliğin, bu kadar sıkıntının, bu kadar kötü politikanın olduğu yerde CHP’de de olur, AKP’de de olur. Önemli olan hep birlikte mücadele etmektir ve biz bu konuda tavizsiziz. Herkesin öyle olması lazım” dediği konuşmasının ilk cümlesini aldığını belirterek, bir kadın milletvekiline yönelik bu sözlerin, “yiğitliğe de adını aldığı ilçenin yetiştirdiği bir evlada sığmayacağını” söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, orduya yönelik satılmış demediğini, Tank Palet Fabrikası’nı kast ettiğini belirten Özel, “Günlerce rahmetli anası, ‘Benim oğlum öyle dememiş’, diyor. Ağlata ağlata, biz bu anamızın cenazesine gittik. İsmini söylemeyerek, içtüzüğün, vicdanın arkasından dolaşıp, ‘alçak’, ‘namussuz’ sözü söylenirse o vakitten sonra olacakların da yapacaklarımızın da sorumlusu değiliz” diye konuştu.

Özel’in konuşması sırasında AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

ÖZKAN: EYÜP KARDEŞİM, SENİNLE GURUR DUYUYORUZ
Söz alan AK Parti Grup Başkanvekil Cahit Özkan ise “Akıl almaz hakaretleri ediyorsunuz, biz sessiz kalacağız, susacağız; bunu kabul etmiyoruz. Eyüp kardeşimiz çıkmış kürsüye, yapılan yanlışlara, iftiralara cevap veriyor. Bunun üzerine bağırıp, çağıracaksınız. Tank Palet Fabrikası onurumuzdur, milletin alın teridir. Eyüp kardeşim, seninle gurur duyuyoruz. Özsoy, ülkenin ve milletin menfaatine olan yaklaşımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy da kürsüye çıkarak, “Hayretler içindeyim. Çünkü burada Cumhurbaşkanı Yardımcısı geliyor, bakanlar geliyor, ‘öyle konuşamazsın’ diyorlar. Biz çıkıp konuşuruz yine, ‘böyle konuşamazsın’ deniliyor. Siz her şeyi çıkıp söyleyeceksiniz, her türlü hakareti edeceksiniz… Hiçbir konuşmamda isim vermedim” şeklinde konuştu.

ÖZSOY’A UYARI CEZASI VERİLDİ
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Özsoy’un konuşmasının TBMM İçtüzüğünü 67’nci maddesine aykırı olduğunu, Başkanlık Divanınca uyarılması gerektiğini söyleyerek, “Öznesi varsa çıksın söylesin ama temiz dille söylesin” dedi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Eyüp Özsoy’a, sükunet ve çalışma düzenini bozması nedeniyle TBMM İçtüzüğüne göre uyarı cezası verdi, bütün milletvekillerini, içtüzüğe uymaya, kaba ve yaralayıcı bir dil kullanmamaya çağırdı.

Konuşmaların ardından 7’nci madde kabul edildi. (ANKARA/AA)

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.