Madımak’ta k-atledilenler unutulmadı: Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz

Madımak’ta k-atledilenler unutulmadı: Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz

Madımak Oteli’nde yaşamını yitirenler yapılan açıklama ve etkinliklerle anıldı. Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının y-akılarak k-atledildiği Sivas K-atliamı’nın 28’inci yıl dönümüne ilişkin birçok yerde açıklama yapılarak, yaşamını yitirenler anıldı. Yapılan açıklamalarda, “K-atliamlara, ö-lümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız” vurgusu yapıldı.

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Sivas Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin Eğitim Sen 2 Nolu Şube binasında açıklama yaptı. Platform adına açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Şube Eşbaşkanı Süleyman Bozkurt, 2 “Sivas Katliamı’ndan sonra kardeşliğin ve barışın temsilcileri olan Hırant Dink ve Tahir Elçi ile aydınlarımızın katledilmelerine devam edilmiştir. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” diye konuştu.

DERSİM

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Sivas Katliamı’nın 28’inci yıl dönümüne ilişkin Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. “28’inci yılında Sivas’ın ışığı sönmeyecek, Sivas için adalet, herkes için adalet” pankartı açıldı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Ekber Kaya, Sivas Katliamı’nın egemenlerin organize ettiği ve katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliam olduğunu söyledi. Katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettiklerini dile getiren Kaya, “Şah Kalender’den, Koray Kaya’ya, Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e uzanan bu onurlu tarih bizimdir. Onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz” dedi.

 SOR AJANS

DAD

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi de yaptığı yazılı açıklamada, katliamın son derece planlı, programlı yapıldığı belirtildi. Sivas katliamında uluslararası güçlerin de katliamı görmezlikten geldiği ifade edilen açıklamada, “Sivas şehitleri içerisinde Hollanda vatandaşı olmasına rağmen Hollanda devleti gerekli hukuki süreci başlatmamız, vatandaşını savunmamıştır” dedi.

İHD

İnsan Hakları Derneği (İHD), “Sivas Katliamı: Yakılan İnsanlık” başlıklı açıklamasında, “Din ve inanç özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi evrensel insan hakları prensiplerini yok sayan ve yine farklılıkları çoğulculuk unsuru olarak görmeyip tekçi, baskıcı bir sistemi tesis etmek ve daim kılmak isteyen politikalar ve uygulamalar Sivas Madımak Katliamı’na yol açmıştır. Ayrıca, yaşanan katliamın tüm boyutları ile etkili bir şekilde soruşturulmaması ve bazı failler ve gerçek sorumluların bulunup, yargı önüne çıkarılmaması da acıların sağaltılmayıp aksine artmasına yol açmıştır. Fail ve sorumluların korunması cezasızlık politikasının bir yansımasıdır” denildi.

ZONGULDAK

Zonguldak Demokrasi Platformu, kent merkezinde bulunan Madenciler Anıtı önünde düzenlediği basın açıklaması ile 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde katledilenleri andı. Açıklamada, “Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız” pankartını açılırken, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Yağcıoğlu, insanlar diri diri yakılırken tüm bir şehrin buna izleyici kaldığını söyledi. “Yanan bizlerdik ama o gün aslında insanlığın vicdanı yanmıştı” diyen Yağcıoğlu, “Sivas katliamı; aydınlığa, insan haklarına, halkların kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne ve demokrasiye yapılmış organize bir saldırıdır. Sivas katliamından bugüne; ne katliamı gerçekleştirenlere ne de bu katliamı engellemek için kılını bile kıpırdatmayanlara hesap sorul(a)madı” dedi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile platform üyeleri katıldı. Açıklamada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının üzerinde bulunduğu ve “Unutmadık unutmayacağız” yazılı pankart taşındı. Açıklamada, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Derin devlet, mafya ve siyaset üçgenine geçit vermeyeceğiz. Bu karanlığa teslim olmayacağız. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız” şeklinde konuştu.

Kentte ayrıca Alevi kadınlar, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri, 2 Temmuz Madımak Barış ve Kardeşlik Park’ında andı. “Unutmadım aklımda” pankartı açan kadınlar, barışı simgeleyen beyaz elbiseler giyerek savaşa karşı olduklarını ifade etti. Açıklamanın ardından kadınlar mum yakarak, karanfil dağıttı.

HATAY

İskenderun Cemevi’nde de Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Anmaya, çok sayıda siyasi parti temsilcisi de katıldı. Anmada, katliama ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı. Ali Rıza Köseoğlu, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, “Bu acılara bir daha izin vermeyeceğiz. Soykırım ve katliamları unutmadık affetmeyeceğiz” dedi.
Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de, Atatürk Parkı’nda Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri basın açıklaması ile andı. Açıklamayı, Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın Eğitim Sen Hatay Şubesi Özgür Tıraş okudu. Sivas Katliamı’nın son derece planlı ve organizeli bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildiğini dile getiren Tıraş, şunları söyledi: “Sivas-Madımak Katliamı ne ilk ne de son katliamdır. Sivas Katliamı’ndan sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç başta olmak üzere pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize 103 bıçak daha saplanmıştır.

Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir. Bu gün çok daha net görüyoruz ki o gün Madımak otelini kuşatan zihniyet, mafyalaşarak ülkeyi kuşatmış durumdadır. Karanlığa karşı aydınlığı, zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz” dedi.

İSTANBUL

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen Sivas Katliamı’nın 28’inci yılında Gaziosmanpaşa’da bulunan dernek binalarında anma etkinliği düzenledi. Anmanın yapıldığı salona, “Yol gerçektir. Yola ikrar gerçeğe meydan kurmaktır. Yolun gerçeğine meydan kuramlara aşk ile. 28. Sal em ji bir nakin” pankartı asıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve MA-TUHAYDER (Marmara Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) de katılım sağladı.Anma, katliamda yaşamını yitirenlere atfen saygı duruşuyla başladı.

Anmada konuşan Alevi Piri İbrahim Erdoğan, demokrasiyi halkın sağladığını ifade ederek, halka vurulan her darbenin demokrasiye vurulduğunu söyledi. HDP İzmir İl binasında gerçekleşen saldırıyı da hatırlatan Erdoğan, katillerin aynı olduğunu belirtti. Halkların kurtuluşunun yan yana olmaktan geçtiğine işaret eden Erdoğan, halkların acı çekmek zorunda olmadığını vurguladı.

Katliamda yaşamını yitirenleri anan Sultangazi HDP İlçe Eşbaşkanı Ali Yurt da, demokratik mücadelenin halkları birleştirici güç olduğuna dikkati çekti.

‘DEMOKRATİK SİYASET HEDEF ALINDI’

Katliamın Sivas’ta başlamadığı ve orada son bulmadığına dikkati çeken DAD Eşbaşkanı Nergiz Güzel ise, hakikati söylemeye devam edeceklerini belirtti. Türkiye topraklarında insanlık suçlarının eksik olmadığını ifade eden Güzel, Sivas Katliamı’nın tekçi ulus devlet anlayışından kaynaklandığını vurguladı. 90’lı yıllardan itibaren başvurulan katliam politikalarını hatırlatan Güzel, “Demokratik siyaset alanında Türkiye’deki tüm ötekilerin ikrarlaştığı, demokratik siyaset alanında Kürtlerin bir kapı araladığı bu dönemde barış isteyenler hedef alındı. Hedef yalnızca Aleviler değil tüm mazlumlardı. Özgürlük ve ortak vatanda birlikte yaşam hakkı isteyen, demokratik siyaset alanında özne olan Kürtleri, hak arama mücadelesi veren emekçileri, toplumun tüm ötekileri hedef alındı” dedi.

Katliam planlayıcılarından hesap sorma biliçlerinin diri olduğunun altını çizen Güzel, zalimin zulmüne uğrayan herkesi birlik olmaya çağırdı.
Esenyurt 2 Temmuz Platformu da, 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nde katledilenleri Esenyurt’ta bulunan Tabela Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla andı. Katledilenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Sivas’ı unutma unutturma” pankarttı açıldı.

BİNGÖL

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü, Sivas Madımak Katliamı’nın 28. yılında katledilenleri anarak basın açıklaması yaptı. Parti il binası önünde yapılan açıklamada “Madımak’ı Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı açıldı..

‘MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALI’

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’n de katıldığı açıklamayı yapan HDP Bingöl İl Eşbaşkanı Arzu Fırat, Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşinin 28 antalya escort yıldır yürekleri yakmayı sürdürdüğünü söyledi. Katillerin aklanmaya çalıştığını ifade eden Fırat, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir. Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen provokasyonlar ve gerici-ırkçı saldırılar artarak devam etmiştir. Bizzat siyasi iktidar eliyle yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Aleviler başta olmak üzere farklı inanç gruplarının talepleri karşılanmalıdır. Madımak utanç müzesi olmalıdır” dedi.

ANTEP

Antep Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin Merkez Şahinbey ilçesi Kırkayak Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Emek ve Demokrasi kocaeli escort Platformu üyesi demokratik kuruluşlardan çok sayıda kişi katıldı. Katliamda yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, yaşamını yitirenlerin anısına saydı duruşunda bulunuldu. “Sivas’ı unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı kayseri escort açıklamada konuşan İHD Antep Şube Eşbaşkanı Sinan Taştekin, hakikatin ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, “Bu zihniyet değişikliğinin yapılması ise insan haklarının prensiplerinin tamamen yaşama geçirilmesi ile mümkündür. Unutmamak ve unutturmamak için, adalet için, yeni katliamların önlenebilmesi için kerelerce dile getirdiğimiz taleplerimizi Sivas/ Madımak Katliamında katledilen canlarımızı anarak, bir kez daha yineliyoruz. Madımak Oteli ‘Utanç Müzesi’ yapılmalıdır” dedi.

Açıklama “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları ve yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğraflarının yanına bırakılan karanfiller ile son buldu.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.