Sorajans

Kavala’nın tahliyesi AB ile yeni sayfa açacaktı, öyle mi?

Kavala’nın tahliyesi AB ile yeni sayfa açacaktı, öyle mi?
9 views
29 Aralık 2020 - 22:12

Gazeteci Murat Yetkin, Osman Kavala’nın bireysel tahliye başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini değerlendirdi: “Kavala bırakılacak, AB ile beyaz bir sayfa açılacaktı, öyle mi? Daha çok bekleriz anlayış bu oldukça.” Gazeteci Murat Yetkin, Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin 28 Aralık’ta yazdığı “Anayasa Mahkemesi’nin Kavala kararı, Erdoğan’ın AB ile açmak istediği beyaz sayfaya yazılmış ilk mesaj olacak” kulisini hatırlatarak Anayasa Mahkemesi’nin bugün verdiği ret kararını değerlendirdi:

YetkinReport’ta yer alan ‘Kavala’nın tahliyesi AB ile yeni sayfa açacaktı, öyle mi?’ başlıklı yazının bir bölümü şöyle:

Anayasa Mahkemesi, Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı bireysel tahliye başvurusunu reddetti. Bir oy farkla reddetti. 30 Temmuz 2008’de AK Parti’nin kapatılması için dava da -o zaman- bir oy farkla, 5’e karşı 6 oyla reddedilmişti. AYM 29 Aralık 2020 oturumunda Kavala’nın tahliyesini 7’ye karşı 8 oyla reddetti. Mahkeme, 1155 gündür hakkında hüküm olmadan, hatta beraat edip başka suçlamayla hapiste tutulan Kavala’nın haklarının ihlal edilmediğine hükmetti.
Türkiye’nin mevcut koşullar altında şaşırtıcı olan o 8 oy değil, Kavala’nın hak ihlali ve tahliyesi doğrultusunda kullanılan 7 oydur.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AİHM’nin 10 Aralık’ta Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiği kararı ardından kararı kabul etmediğini, AİHM’nin Türk Mahkemeleri yerine karar veremeyeceğini söylemişti. Bu doğruydu ama Anayasa’nın 90’ıncı maddesinde AİHM ve iç hukuk arasında çelişki olursa AİHM’nin esas alınacağı yolundaki hüküm de Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde konmuştu. Dahası, Erdoğan 1998, 1999 ve 2002 yıllarında üç defa haklarını AİHM’de aramıştı.

Bir dönem Ankara’da iktidar kulislerinden en iyi haber çıkaran meslektaşlar arasında saydığım Abdülkadir Selvi 28 Aralık’ta “Anayasa Mahkemesi’nin Kavala kararı, Erdoğan’ın AB ile açmak istediği beyaz sayfaya yazılmış ilk mesaj olacak” diye yazınca birileri 29 Aralık’ta tahliye beklemeye başladı.  >>> YAZININ TAMAMI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.