‘İşçilerin mücadelesiyle yaşanabilir bir ücret gelebilir’

‘İşçilerin mücadelesiyle yaşanabilir bir ücret gelebilir’

Asgari ücretin yaşanabilir bir ücret olması için vergilerden muaf tutulması gerektiğini belirten EMEP Ordu İl Örgütü, bunun işçilerin mücadelesi ile mümkün olabileceğini belirterek, işçileri harekete geçmeye çağırdı.

Emek Partisi (EMEP) Ordu İl Örgütü, görüşmelerin devam ettiği asgari ücrete ilişkin il binaları önünde basın açıklaması yaptı. İşçi ve emekçilere mücadele çağrısının yapıldığı açıklamada hazırlanan basın metnini EMEP İl Başkanı Hikmet Poyraz okudu.

YAŞANABİLİR ÜCRET

Komisyonda daha ilk toplantıda işveren sendikasını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) kriz ve salgın sopasını göstererek tehditlerine başladığını söyleyen Poyraz, Avrupa’nın neredeyse en düşük asgari ücreti Türkiye’de olduğunu hatırlatarak, salgın günlerinde alım gücünün daha da düştüğünü söyledi. Poyraz, “Yoksul emekçilerin eve ekmek götürebilme isteğine ‘Abartıyorsun’ yanıtı verenlerin insafa gelmesini beklemeyeceğiz. Az çok insanca yaşanılabilir bir ücret bile ancak işçi ve emekçilerin mücadelesiyle söz konusu olabilir” dedi.

VERGİDEN MUAF OLMALI

Poyraz, asgari ücretin belirlenmesinde işçilerin söz sahibi olması gerektiğini ifade ederek, komisyonun çoğunluğunun işveren ve onun hizmetindeki hükümet temsilcilerinin oluşturduğunu söyleyerek, bu komisyonun yoksulların ve işçilerin halinden anlamasının beklenmesinin zor olduğunu dile getirdi. Poyraz, “Asgari ücret vergiden muaf tutulmalıdır. Türkiye’de tüm vergi gelirlerinin dörtte üçü işçi ve emekçilerden toplanmaktadır. Vergide adalet sağlanmalı; asgari ücretten vergi kesintilerine son verilmeli, tüm dolaylı vergiler kaldırılmalı, özel ve tüzel kişilerden artan oranlı gelir, miras ve servet vergisi alınmalıdır” diye belirtti.

SALGIN DİKKATE ALINMALI

Salgının işçiler üzerinde yarattığı tahribattan bahseden Poyraz, “2021 asgari ücreti, salgının yol açtığı gelir kaybı ve sağlık, eğitim, gıda, barınma, faturalarda artan giderler dikkate alınarak hesaplanmalıdır” dedi.

‘HAREKETE GEÇ’ ÇAĞRISI

Poyraz, işçi ve emekçilere seslenerek, “Sendikalarını asgari ücret konusunda etkin mücadeleye çağırmalı, insanca yaşayacak bir ücret ve çalışma koşulları için işyerlerinde kendi birliklerini kurmalı, harekete geçmelidir” çağrısında bulundu.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.