Sorajans

İran: Amerika komplo kuruyor

İran: Amerika komplo kuruyor
15 views
31 Aralık 2020 - 21:57

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Irak’tan alınan istihbarata göre “ABD’nin s-avaş bahanesi üretmek için k-omplo kurduğunu” buna karşılık Tahran’ın s-avaş istemediğini ancak herhangi bir s-aldırıya da doğrudan karşılık vereceğini belirtti.

Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “muhtemel İran saldırısına karşı” ağır bombardıman uçaklarını bölgeye gönderen Washington yönetimini “savaş bahanesi için komplo kurmakla” suçladı.

“Irak’tan gelen istihbarat, savaş bahanesi üretmek için komplo kurulduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullanan Zarif, İran’ın savaş istemediğini ancak ülkenin güvenliğine ve hayati çıkarlarına yönelik tehditlere de açık bir şekilde ve doğrudan karşılık vereceğini kaydetti.

Zarif, “Donald Trump ve suç ortakları, ABD’deki Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek yerine Orta Doğu’ya ağır bombardıman uçakları ve donanma filoları göndererek milyarlarca doları israf ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik suikastın birinci yılı yaklaşırken “muhtemel bir İran tehdidine karşı” 2 “B-52H” tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Ortadoğu’ya gönderdiğini duyurmuştu.

/Ajans/

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.