Sorajans

Pet Shop

İddia: SDG, Ayn İsa için Rusya ve Suriye ordusuyla anlaştı

İddia: SDG, Ayn İsa için Rusya ve Suriye ordusuyla anlaştı
58 views
10 Aralık 2020 - 19:49

Suriye’nin kuzeyindeki Ayn İsa kasabasının bir süredir Türkiye destekli gruplarca top ateşine tutulmasının ardından, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Rusya ve Suriye ordusu arasında bir anlaşma sağlandığı belirtiliyor. Buna göre, bölgede ateşkesi denetlemek için üç ortak askeri gözlem noktası kurulacak.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), Suriye’nin kuzeyindeki M4 karayolu üzerinde bulunan ve bir süredir TSK ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) topçu ateşine tuttuğu stratejik Ayn İsa kasabasında Rusya ve Suriye ordusu ile anlaştığı öne sürüldü. Yerel basında yer alan iddiaya göre, kasabada ateşkesin denetlenmesi için Rusya ve Suriye ordusu üç ortak askeri gözlem noktası kuracak.

‘RUSYA ‘TÜRKİYE’NİN İŞGAL TEHDİDİ CİDDİ’ DEDİ’
Tel Abyad’a (Gire Spi) bağlı olan ve Türkiye destekli gruplar ile SDG arasında bir tür sınır hattı oluşturan kasabadaki çatışmalar bir süredir tırmanmıştı. İddiaya göre, geçtiğimiz hafta Ayn İsa’daki Rus üssünde de, Rus ve Suriye ordusundan subaylar SDG komutanlarıyla bu konuyu görüşmek üzere bir araya geldi. Ayn İsa Askeri Meclisi’nden bir kaynak, Rudaw’a yaptığı açıklamada, Rus subayların ‘TSK ile Türkiye destekli silahlı grupların ilçeyi işgal etme tehdidinin ciddi olduğunu’ söyledi.

‘SDG YÖNETİMİ TESLİM ETMEDİ’
Buna göre Rusya, ‘Türk tehdidinin önünü kesmek için’ Ayn İsa’nın hem idari hem askeri açıdan Suriye ordusuna teslim edilmesini talep etti. Rusya’nın, Kamışlı ve Haseke’de olduğu gibi Ayn İsa’ya da Suriye bayrağının çekilmesini ve Şam’a bağlı devlet kurumlarının açılmasını önerdiği de belirtildi. Suriye basınına konuşan Suriyeli bir yetkiliyse, SDG’nin bu öneriyi kabul etmediğini aktarmıştı.

‘ATEŞKESİ DENETLEME AMAÇLI’
Gelinen noktada, SDG’nin Ayn İsa ilçesinde ve M4 karayolu üzerinde üç ortak askeri nokta kurulması konusunda Rusya ve Suriye ordusuyla anlaştığı belirtiliyor. Yerel basında bu yönde yer alan haberler, Gire Spi Askeri Meclisi Komutanı Riyad Halef tarafından da doğrulandı. Halef, Rudaw sitesine yaptığı açıklamada, kasabanın belirli noktalarında ‘ateşkesi denetlemek için’ ortak kontrol noktaları kurulacağını söyledi.

AYN İSA NEDEN ÖNEMLİ?
Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa kasabası, Kamışlı, Kobane ve Menbic’i birbirine bağlayan, Irak’a da uzanan stratejik M4 karayolu üzerinde bulunuyor.

‘ATEŞKES İHLALİ’ SUÇLAMASI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Ekim 2019’da imzalanan Soçi Mutabakatı, SDG’nin sınırdan sınırdan 32 kilometre güneye çekilmesini öngörüyordu. SDG, Ayn İsa’nın Türkiye sınırından yaklaşık 37 kilometre uzakta olmasını gerekçe göstererek kasabadaki çatışmaların ‘ateşkes ihlali’ anlamına geldiğini savunuyor. (Rudaw)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

GiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket

v+)^~Z0jh"*'~,^vt"vt j~mr+ZZKbWzԡ޵(h j~mr+(/wG2wV֫nVحgzYv*2wVwb+q%j j~mr+(/z[G2wV֫nVح^v*2wVnb+q%j j~mr+(/v~zX+q%jZZKbWbb+q%jezXyبjIZ j~mr+(/镫-Oj.2wVzە+ezZؤb+q%jejbGƤ j~mr+(/yؾr('zg+q%jjjy-^bwzƤyآ鞣+q%j j~mr+(/־bƤ⵪zە+ezmjGƤ֤yبjIZ j~mr+(/yؾ욅~ejjjy-^b욅djZGDzjej j~mr+(/k9ޖ/yؾejjjy-^zXyؤjZbbej j~mr+(/镫-Oyؾejjjy-^V)$yؤjZZؤbej j~mr+(/yؾ݊֬"zە+ezGv*z֬$yؠ{7bgjɚ j~mr+(/yؾ*jVjV֫nVحv+kZZ֬i$WGjVj֡i." j~mr+(/yؾm뫺y^+ZZKbWy؛j|y^)v&ڟ*+W j~mr+(/zOyؾejjjy-^ښ)$yؤjZǫjhbej j~mr+(/趉)>bF⵪zە+ezhbGF趉)$yؤjZ j~mr+(/Ǿޖ/yؾ鮵zە+ez)z֧zXyؤkǭjwGK j~mr+(/z^v/jf֫nVح^׫-z j~mr+(/jjZ&v/{zjjy-^j|GJ'zWFjYv)(ǫ^/ j~mr+(/yؾm"뫺y^+ZZKbWy؛jIWGz j~mr+(/镫-Oj.2wVJ)zKZZKbW-Iˤ+q%jejbFr(jIZ j~mr+(/䢗bڳ隒)޲+ZZKbW$yح)޲))zIv+kjfw j~mr+(/yؾn&ޮzە+ezGz'Gz' j~mr+(/yؾڕbzە+ezGۯjWGۯjW j~mr+(/jX֧zXbK֫nVح{Zbb鮑gޖ)v). j~mr+(/݊Ϣ/Ƥ⵪zە+eyآ))zJ2wVv(J^Ƥ j~mr+(/䢗{(֫nVح)zHZVjy^'"jfr/ j~mr+(/䢗v*{Zf֫nVح)zHثZf݊&j j~mr+(/z֥J)zOjZ+ZZKbWz֥ejd$jZ j~mr+(/zOF⵪zە+ezǫjhejJ^F j~mr+(/䢗DzjF⵪zە+ezJ^Dzjej)zKɨZF j~mr+(/镫-OF⵪zە+ezZؤejejbJ^F j~mr+(/趉)>^V֫nVح-fI)zIV&jؤej j~mr+(/䢗,z˚V֫nVح)zF.jZJ^,z˚V j~mr+(/䢗%zojϬjb+ZZKbWW,jZ⒗zI^FkW j~mr+(/䢗jh⵪zە+ezJ^jhy^))zK⵩z j~mr+(/䢗k8G{뫺y^+ZZKbW)j⒗+dzwW j~mr+(/䢗KjOjb+ZZKbW$VkWJ^KjKz j~mr+(/䢗 3Ơ("zە+ezJ^ jZ⒗;z j~mr+(/䢗Ơ)>⵪zە+ezJ^ƥz,jY+W j~mr+(/䢗׫۲hjjy-^u&ڒj⒗u&ڒj j~mr+(/䢗Ʀ槕⵪zە+ezJ^j)zF槕 j~mr+(/jJ)zOjHzە+e{&)zFڒjɫJ^z j~mr+(/䢗ozjjy-^m&y^))zFڒj j~mr+(/'$J)zOvezjjy-^؜J^ez'$vY^/ j~mr+(/ݢ~^Y^+ZZKbW^J^ez^J^ez j~mr+(/亻Y(>ۥ⵪zە+ezKۥ)zGefJ^ez j~mr+(/䢗⵪zە+ezJ^z/W j~mr+(/䢗GI^+ZZKbW$zh⒗颒W j~mr+(/jjZ&(>z޲+ZZKbWjjZ&z޲)ɩd${ j~mr+(/jbJ)zO{֫nVح욖J^J'zȲjY)zI(ǫ" j~mr+(/zج)^(ǫ"zە+e{'Hz޲,)"J^J'zȿ j~mr+(/{ɫ>^隙"zە+ezJ'{&&jfzɩ)zI? j~mr+(/jjZ&(>+ZZKbWjjZ&FjY)zI? j~mr+(/yؾڕ~zhjjy-^bڕ^ئy^)v+n^譊j j~mr+(/yؾr('zgy^'"zە+ezG)ޙ{(zv(zgr* j~mr+(/bnW֫nVح/bvY^+/bvY^/ j~mr+(/ݢ~bnW֫nVحhjWbvY^'hjWbvY^/ j~mr+(/yؾn+$zjjy-^bn+$)^)v&K j~mr+(/yؾۥ⵪zە+ezGezy؝W j~mr+(/yؾ&jȭjjy-^b&jv+Zf j~mr+(/yؾ~zە+ezGm;yج3 j~mr+(/yؾ+Z)zjjy-^b+Z)zyد֦y^/ j~mr+(/jbJ)zOjf֫nVح욖J^fj̚J^fj j~mr+(/j,^隙"zە+ez֡&jfe9)zI? j~mr+(/qG隙"zە+eyv)qڑb j~mr+(/jG(ǫ"zە+e{&v)(ǫ"ɫGJ'zȿ j~mr+(/zج)bJ'zȭjjy-^b)yؤ{'Hbz޲/ j~mr+(/ȫ-+>bJ'zȭjjy-^jGJ'zȤZfbz޲/ j~mr+(/mزzߤfjȭjjy-^(!زz)zI%mv,J^fj j~mr+(/qfj֫nVحjvjfqڙ j~mr+(/鮊ejjJ)zOjf֫nVحkZ&)zI)ej|&jf j~mr+(/鮊ejfjȭjjy-^)&jf)&jf j~mr+(/鮊ejjG隙"zە+ezVɫGfjkZ&v)? j~mr+(/(ޟ욾bfjȭjjy-^z|yئjfz|yئjf j~mr+(/w욾^隙"zە+ezwrjwrj j~mr+(/w욾bfjȭjjy-^ܚyئjfܚyئjf j~mr+(/&Ƨfjȭjjy-^Ƨy)zI+&qJ^fj j~mr+(/鮊ejjfjjy-^)jfejy j~mr+(/q&濫fjȭjjy-^iƧk&)zIqɫJ^fj j~mr+(/zjfjjy-^zy+7 j~mr+(/yؾ+ZZKbWyئjfb j~mr+(/&ƧjG隙"zە+ez2jW)jb2jW)jb j~mr+(/&Ƨyؾ+ZZKbW&qGfjɩ\jxb j~mr+(/&Ƨjfjjy-^Ƨyɩ\jx j~mr+(/jϤyؾ⵪zە+e{&yئjfjb j~mr+(/j,bfjȭjjy-^e9v)-jlGfj j~mr+(/~>bfjȭjjy-^kGfjޖ$yئjf j~mr+(/zج)bfjȭjjy-^b)yئjfb)yئjf j~mr+(/jbG隙"zە+e{&b&b j~mr+(/ȫ-+>bfjȭjjy-^jGfj,VYyئjf د