Sorajans

Hesaplara En Az 767 Lira Yatırılıyor!

Hesaplara En Az 767 Lira Yatırılıyor!
8 views
25 Mayıs 2021 - 7:13

Geçen sene 631,19 TL ödenirken, bu tutar bu sene 767,27 TL’ye çıktı.Firmalarda staj gören üniversite ile lise öğrencilerinin sigortası yapılıp maaşları da ödenmek mecburiyetinde. En az maaş 767 TL. Bu paranın bir kısmını devlet karşılayacak. İşte ayrıntıları…

Yaz aylarının gelmesi ile beraber özellikle mesleki eğitim gören üniversite ile lise öğrencileri için staj zamanıda açılmış oluyor. Geçtiğimiz sene salgın dolayısıyla pekçok genç staj yapma imkanı bulamamıştı. Bu sene normalleşmelerle beraber staj imkanlarının da açılması sabırsızlıkla bekleniyor.

Firmalar faaliyetleri ile beraber stajyer öğrenci kabul edecekler. Son senelerde bu konuda da önemli adımlar atılırken, stajyerlik de kayıtlı bir çalışma haline getirildi aynı zamanda da gençler için maaş ödenmesi zorunlu hale geldi. Mesleki eğitim durumunda olan, 10 ile 10’dan fazla çalışanı bulunan firmalarda öğrencilere staj yaptırılması mecbur bir durumdur.Hesaplara Yatıyor!

Buna rağmen de çalışan kişi sayısının yüzde 5’i kadar sayıda stajyer bulundurma mecburiyeti var. Stajyerlere verilecek ücretler, firmadaki çalışan rakamına ve o sene geçerli asgari ücrete göre seçiliyor. Stajyerlere asgari geçim indirimi dışında kesin asgari ücretin yüzde 30’u kadar maaş ödenmek mecburiyetinde. Bu ücretin üzerinde ödemede sınır yok. Fakat bundan az maaş verilemiyor. Geçen sene stajyerlere aylık en düşük 631,19 TL ödenirken, bu tutar bu sene 767,27 TL’ye çıktı.Başvuru Yapılacak

Stajyer maaşından herhangi bir vergi kesintisi olmuyor. Stajyerlerin maaşlarının bir kısmını devlet karşılıyor. Mesleki eğitim gören yada stajyer öğrencilere ödenebilecek en düşük ücretin 20’den az çalışanı olan firmalar için 3’te 2’si, 20 ile üzerinde çalışanı olan firmalar için 3’te 1’i devlet yönünden karşılanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.