HDP’den ‘Hayatta Kalmak İçin 28 Gün…

HDP’den ‘Hayatta Kalmak İçin 28 Gün…

HDP’den ‘Hayatta Kalmak İçin 28 Gün Güvenceli Kapanma’ çağrısı. HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, pandemide ölümlerin durdurulması için 28 günlük güvenceli tam kapanma önerisi sundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te pandemi sürecine ilişkin Ekonomi Komisyonları tarafından hazırladıkları öneri paketini açıkladı. Basın toplantısına HDP’li milletvekilleri de katıldı. Paylan, AKP iktidarının tercih ve uygulamaları sonucunda salgının tüm yurttaşlar için bir hayatta kalma mücadelesine dönüştüğünü ifade eden Paylan, “Hayatta Kalmak İçin 28 Gün Güvenceli Kapanma” başlıklı 8 maddelik paketi açıkladı.

Paylan, koronavirüs nedeniyle her gün yüzlerce yurttaşın yaşamını yitirdiğini belirterek, pandemi nedeniyle gerçekleşen ölüm oranlarının çok daha yüksek olduğunu vurguladı. Paylan, “Memlekette uçak düşse 150 vatandaşımız ölse, o gün ulusal yas ilan edilir. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle her gün 4 uçak düşüyor. Memlekette bir maden faciası olsa o gün ulusal yas ilan edilir. Memlekette her gün iki Soma maden faciası yaşanıyor. Covid-19 nedeniyle her gün 4 İzmir depremi yaşıyoruz. Bu durumun normalleşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

TAM KAPANMA ÖNERİSİ

Paylan, HDP olarak ölümleri durdurmak için 28 günlük tam kapanma önerdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP iktidarı aylardır pandemi ile ilgili yalanlar söyleyip ekonominin çarkını döndürmek için binlerce yurttaşımızın ölümüne sebebiyet verdi. Uygulanan kısmi kapanmalarla yeterli etkiyi göstermedi. Her gün yüzlerce vatandaşımız ölüyorsa biz HDP olarak buna sessiz kalamayız. HDP olarak ölümleri durdurmak ve pandemyi kontrol atın almak için tüm vatandaşları koruma altın alıp zorunlu sektörler dışında 28 günlük tam kapamam öneriyoruz. Evde kal çağrıları yapıyor iktidar aylardır ama evde kal çağrılarına yalnızca ekonomik gücü olanlar uyabiliyor. Şu anda emekçilerin, yoksulların çalışmak zorunda olduğu günümüzde her gün yüzlerce yurttaşımız ölüyor. Ancak pandemideki 28 günlük kapanma ekonomik güvence sağlanmadan olmaz. İktidar 9 aydır işçilere esnaflara borçludur.”

‘ESNAF KAN KAYBEDİYOR’

Yurttaşlara dayatılan güvencesiz kapatmayı reddettiklerini belirten Paylan, “9 aydır iktidara esnaflara destek ver, esnaflar aç açıkta, iflasla karşı karşıya diyoruz, 9 ay sonra iktidar sözüm ona iktidara bir destek paketi açıkladı. Ve esnaflara yalnızca 3 ay süresince ayda bin TL desteği reva gördü. Oysa esnaflar on binlerce, yüzbinlerce lira borçlu ve kan kaybediyor” dedi.

Paylan, 28 günlük güvenceli tam kapanma koşullarını şöyle sıralandı:

“*Hayati sektörler dışında tüm ekonomik faaliyetler durdurulmalıdır.

*28 gün boyunca, şehirlerarası ve uluslararası tüm seyahatler durdurulmalıdır. Öte yandan, yurttaşlarımıza yaşadıkları yerlerde fiziksel aktivite imkânı sağlanmalıdır.

*İhtiyaç duyulan sağlık personeli kadroları tamamlanmalı, salgının kontrol altına alınması için bütçe kaynakları seferber edilmelidir.

*Yeterli miktarda ve nitelikli aşı gecikmeden halka ücretsiz olarak sağlanmalıdır.

*İşsiz olan, işsiz kalan, geliri olmayan tüm yurttaşlarımıza 28 günlük kapanma karşılığında, 5 bin TL doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.

*İşyeri kapatılan tüm esnaf, zanaatkârlar ve seyyar satıcılara, 28 günlük kapanma karşılığında, 10 bin TL doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.

*Tüm vergi borçları, bankalara olan tüm borçlar, faizsiz biçimde ertelenmelidir.

*Güvenceli kapanma boyunca; elektrik, doğalgaz, su ve internet ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır.”

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.