HDK ve HDP’den savaş politikalarına ortak tepki

HDK ve HDP’den savaş politikalarına ortak tepki

İktidarın savaş politikalarına tepki gösteren HDK ve HDP, “İnsanlık değerlerini ayaklar altına almak isteyen iktidarın savaşına karşı halkların demokratik geleceğini birlikte inşa edecek ve mutlaka biz kazanacağız” dedi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir İl Meclisi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, “Savaşa karşı barışı ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” sloganıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Çepni ile Gülistan Koçyiğit’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Savaşa karşı barışı ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” pankartı açıldığı açıklamada sık sık, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basın metnini HDK Eşsözcüsü Feyziye Ünal okudu.

Türkiye ve Ortadoğu halklarının birlikte yaşam umudu AKP-MHP iktidarının yayılmacı savaş politikalarının tehdidiyle karşı karşıya kaldığını söyleyen Ünal, bölgesel işgali esas alan politikaların, Kürt halkının kazanımlarını hedef alarak Ortadoğu’daki mevcut gerilimleri dinamitlemeyi amaçladığını aktardı.

‘DEMOKRATİK YAŞAMI İNŞA EDECEĞİZ’

İktidarın savaş politikalarına payanda olanların Kürt halkı ile birlikte bu topraklarda halkların eşitlik mücadelesini yükselten devrimci demokratik güçlerin birleşik mücadelesi ile tarihin çöp sepetindeki yerini alacağını söyleyen Ünal, “İnsanlık değerlerini ayaklar altına almak isteyen iktidarın savaşına karşı halkların demokratik geleceğini birlikte inşa edecek ve mutlaka biz kazanacağız” diye konuştu.

‘SAVAŞA YATIRIM YAPILIYOR’

Serpil Kemalbay, “Savaş politikaları 40 yıldır Türkiye’nin bütün kaynaklarını yok ediyor. Baruta mühimmata mermiye dönüştürerek hemen yanı başımızdaki komşularımızın dağlarına, taşlarına, topraklarına yağdırılıyor. Son 40 yılda 400 milyar doları aşkın bir bütçe bu ölüm ve yok etme savaşında, tekçi militarist iktidarların savaşında komşularımızın tepesinden mühimmat olarak atıldı” diye konuştu.

Halkların hiçbir zaman savaş çıkartmadığını, devletler ve onların başındaki haramilerin çıkardığını söyleyen Kemalbay, “Türkiye’de bu haramiler savaşı çıkarmıştır. Haramilerin beka savaşı ile karşı karşıyayız. AKP MHP faşist bloğu iktidarda kalmak için tükenen ömrünü uzatmak için tekrar savaş politikalarına sarıldı” dedi.

1 MAYIS’A ÇAĞRI
Kemalbay, devamında herkesi yarın Gündoğdu’da kutlanacak olan 1 Mayıs’a davet etti. Açıklamanın ardından kitle Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde halk bildiri dağıttı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.