Ezgi Başaran: Kalbim kırıldı ama direncim kırılmadı

Ezgi Başaran: Kalbim kırıldı ama direncim kırılmadı

Radikal gazetesi kapanmadan önce son genel yayın yönetmenliğini yapan gazeteci Ezgi Başaran, Radikal’in internet sitesinin günde 1 milyon kişiye ulaşmaya başlamasan belirleyici olduğunu söyledi. Başaran, “Kadın olmam hiçbir zaman unutulmadı ve bu hep bir problemdi. Bununla ilgili yapılan eleştiriler kalbimi kırdı ama hiçbir zaman direncimi kırmadı” dedi.

Gazeteci Ezgi Başaran, Hürriyet ve Radikal günlerini anlattı. Radikal gazetesinin son döneminde Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüten Başaran, “Radikal’in günde 1 milyon kişiye ulaşması bir sürü şeyi etkiledi” dedi. Başaran, Radikal’in Mehmet Y. Yılmaz’ın grup içindeki etkisi ile Doğan Medya tarafından yayınlanmış olabileceği değerlendirmesini yaptı.

Halen Oxford Üniversitesi’nde doktora yapan Ezgi Başaran, Kısa Dalga Podcast’ten Kemal Göktaş’a Hürriyet ve Radikal’de geçirdiği gazetecilik günlerini anlattı.

Başaran’ın söyleşisinden bazı başlıklar şöyle:

HÜRRİYET YILLARIMI GURURLA ANIYORUM:

Hürriyet yazişlerinin çok sorunlu bir yapısı vardı ama derin devletin illüminati şövalyelerinin filan olduğu bir yer de değildi. Gazete asla katı bir hiyerarşi içinde çalışmıyordu. Şimdiki gibi WhatsApp gruplarından talimat beklenmiyordu. Ertuğrul Özkök haber atlanmasına çıldırırdı, hemen hikayenin başka bir yerinden tutmak isterdi. Hürriyet’te yaptığım haberleri ve orada geçirdiğim yılları gururla anıyorum. Hürriyet’e verilen vergi cezasından sonra oluşan korku nedeniyle ‘AKP’nin düşüncesine vakıf olmak’ gerekçesiyle AKP’ye yakın isimler getirildi.

KADIN OLMAM HİÇ UNUTULMADI:

Kadın olmam hiçbir zaman unutulmadı ve bu hep bir problemdi. Bununla ilgili yapılan eleştiriler kalbimi kırdı ama hiçbir zaman direncimi kırmadı. Radikal 2 ile beslenen genç bir entelektüel kesim vardı. Bugün baktığımda akademide Türkiye ile ilgili yapılan atıfların yüzde 50’sini Radikal 2 ve Radikal gazetesinin haberleri kaplıyor. Aydın Doğan Radikal’i haşarı çocukların eğleneceği bir alan olarak gördü bence. Doğan grubunun yarattığı tek marka Radikal idi. Hâlâ isim hakkı da onlarda…

DOĞAN ‘ŞU HABERİ YAP’ DİYE ARAMADI:

Yayın yönetmenliği yaptığım dönem hayatımın en güzel ve en endişeli olduğum günleriydi. Gezi döneminden alnımızın akıyla çıktık. O zaman yaptığımız haberlerin onda biri şu anda problemli olabilir. Halkın yüzde 89’nunu desteklediği çözüm süreci, nasıl olduysa Ceylanpınar’daki cinayetlerle rafa kalktı. Radikal’deki yayın yönetmenliğim sırasında ne Aydın Doğan, ne Vuslat Sabancı şu haberi yapma diye aradı. Aydın bey sadece bir kere ‘Radikal’de hiç MHP haberi yok. Bir tane bile olmaz mı? ’ dedi. Birkaç gün sonra tesadüfen MHP içindeki problemlerle ilgili bir haber yaptık. Aydın bey arayıp gülerek ‘Aman bir daha MHP haberi yapma, kalsın’ dedi.

ÇOCUĞUMLA TEHDİT EDİLİNCE ENDİŞELENDİM:

Radikal’in günde 1 milyon kişiye ulaşması bir sürü şeyi etkiler oldu. Gücü neredeyse Hürriyet’i zorluyordu. Aydın Doğan’a ‘Ezgi hanımın adı geçtiğinde Ankara’da kaşlar kalkıyor’ denildi. Böyle denildiği bana da iletildi. Allah herkese benimki gibi bir işten atılma nasip etsin. Aydın Doğan beni attı diyemeyeceğim. ‘Gideyim mi” dedim, ‘Git’ dedi” Ben gazeteciliğim sırasında hep tehditler alıyordum ama en çok tehdidi Adnan Oktar ekibinden aldım. Devlet, “PKK tehdit ediyor” diyerek bana bir koruma verdi ama bu hiç inandırıcı değildi. Tek bir merkezden aynı anda, aynı cümlelerle çocuğumla filan tehdit edilince yeni bir anne olarak endişelendim. Gazeteciliğe verdiğim arayı Arapça öğrenerek, doktora yaparak ve çok sıkılarak, gazeteciliği özleyerek geçiriyorum.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.