Buldan’dan Garê için ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ çağrısı

Buldan’dan Garê için ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Garê operasyonunun Roboski k-atlia-mından farkı olmadığını belirterek, “Hakikatleri Araştırma Komisyonu” kurulması çağrısında bulundu.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında İstanbul Sultangazi’de bulunan Demokratik Alevi Dernekleri’ni (DAD) ziyaret etti. Buldan ve beraberindeki partili heyet, DAD Eşbaşkanı Saime Topçu ve yöneticiler tarafından karşılandı.

Ziyarette konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gelinen aşamada Türkiye’de adalete ihtiyaç duymayan kimse kalmadığını belirterek, “Adaleti, hakkı, hukuku, demokrasiyi, insan haklarını ayaklar altına alan bir iktidar var. Adaletin esamesinin okunmadığı bir süreç yaşıyoruz. AKP hükümeti sadece adaleti yok etmekle kalmadı, aynı zamanda bunu bir baskı aracı olarak Türkiye toplumu üzerinde Demokles’in kılıcı gibi salladı, sallamaya devam ediyor. Kürtler ne kadar zulüm görüyorsa Aleviler de aynı zulmü yaşıyor. Bu ülkede farklı inançlar, farklı mezhepler, ne kadar dışlanıyorsa, bundan Aleviler de nasibini alıyor. Alevi yurttaşların bu ülkede çekmiş olduğu büyük acılar var. Bu acılar halen ortaya çıkarılmadı, hakikat ortaya çıkarılmadı” dedi.

GARÊ OPERASYONU

“Maraş, Dersim, Çorum, Sivas katliamlarının, Zilan, Roboski katliamlarından farkı yoktur” diyen Buldan, “3 gün önce Garê’de 13 insanın yaşamını yitirmesinin de bu katliamlardan farkı yoktur. Çünkü bu ülkeyi yönetenler her zaman Kürtlerin, Alevilerin, bu ülkede yaşayan farklı kesimlerin taleplerini çözmek yerine, çözümsüzlüğü esas almıştır. Barış yerine çatışmayı, çoğulculuk yerine tekliği esas almış, bu talepleri görmemiş duymamıştır. Bunları elinin tersi ile itmiştir. Biz bütün bu yaşananların toplumunun vicdanında büyük yaralar bıraktığını biliyoruz. Bunun için Türkiye’de acilen bir hakikatleri araştırma komisyonu kurulması gerekir” diye konuştu.

HDP’YE TAHAMMÜLSÜZLÜK

“Bu ülkeyi yönetenler, geçmişte yaşananlar başta olmak üzere bu süreçte de bu dönemde yaşananları ortaya çıkartmak gibi bir sorumlulukla karşı karşıyadır” diyen Buldan, “Eğer hep birlikte hakikati ortaya çıkarmak adına ve herkes için adalet dediğimiz zaman, inanınki bu ülkeyi yönetenler geri adıma atmak zorunda kalacak. Bu ülkeyi adalete kavuşturmak için verdiğimiz ya da vereceğimiz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bizim elbette AKP ve küçük ortağı MHP’den zerre beklentimiz yok. Bu mücadeleyi ve kazanımı omuz omuza vereceğimiz mücadeleyle elde edebileceğimize yürekten inanıyoruz. İşte biz bu inanca sahip olduğumuz için HDP’ye, HDP’nin yanında duranlara, HDP’ye selam verenlere, bugün büyük bir tahammülsüzlük var. HDP’yi her gün ağzına alanlar, her gün Türkiye toplumu karşısında küçük düşürmeye çalışanlar kriminalize etmeye çalışanlar inanınki bugün toplum karşısında hiçbir karşılığı olmayan kesimlerdir” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Saldırıların HDP ile baş edememelerinden kaynaklandığını belirten Buldan, “Biz nerede olursak olalım ister cezaevinde ister dışarıda toplumun geleceği için bugün yaratılan açlık sefalet ve yoksulluğun bir an önce sona ermesi için onurlu bir barış inşa edilmesi için mücadele edeceğiz. Tüm bu talepler başta olmak üzere ne talepleri varsa, bunlar mücadele gerçekliğimizdir. Dolayısıyla bugün bu ülkede diğer kesimlerin de hangi talepleri varsa bu talepler bizimdir. Evet, okullarda din derslerinin zorunlu olması Alevi yurttaşlarımıza uygulanan bir asimilasyon politikasının bir parçasıdır. ‘Herkes için adalet’ kampanyamız çerçevesinde bütün Türkiye halklarının bu faşizm uygulamaları karşısında, bu zulüm karşısında, yok sayma siyaseti karşısında, hep birlikte bu mücadelede yol yürümenin önemli olduğunu, birlikte başarmanın yolunun da buradan geçtiğini söylemek isterim. O yüzden söylediklerimizin ifade ettiklerimin bir karşılığı olacaktır. Önümüze konulacak olan ilk sandıkta Hızır’ın Allah’ın yardımıyla, AKP hükümetini ve MHP ile birlikte sandığa gömeceğiz ve tarihin çöp sepetine atacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Biz kararlıyız, dik duruyoruz. Onların baskılarından asla korkmuyoruz. Hepimizin yolu açık olsun Hızır yardımcımız olsun” şeklinde konuştu.

‘GELECEĞİ SAHİPLENMELİ’

DAD Eşbaşkanı Saime Topçu, HDP’nin demokratik siyasetin olmazsa olmazı konumunda olduğunu belirterek, “Halklarımızın, emekçilerin, tüm farklı toplumsal renklerimizin kendi hakikatleriyle kabul gördüğü, temsil edildiği ve rızalaşarak ortak iradelerini tecelli ettirdikleri rıza kervanıdır. Yaşanabilir bir gelecek, hak diyen, ötekileştirilen tüm renk ve insanlarımızın ortak mücadelesiyle mümkün olabilecektir. Ve partiniz, temsil ettiği değerler, ülkemizin tüm halklarına sunduğu gelecek projesi ve önermeleriyle biz Aleviler içinde hayati önem arz etmektedir. Hak ve hakikat mücadelelerinin tamamı bizim de mücadelemizdir. Hak ve hakikat mücadelesi veren herkesle birlikte yürümek, biz Aleviler için zorunluluktur. Bu hem yolumuzun gereğidir hem de toplumsal sorun ve ihtiyaçlarımız nedeniyledir. Herkes için adalet arayışı ve çıkışı, bizim de arayış ve talebimizdir. HDP özelinde demokrasi ve hak arayışlarına, taleplerine yöneltilen saldırıları kınıyoruz. Demokrasi yürüyüş ve mücadelesinde tüm ötekileştirilenlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Hızır cümle mazlumların yar ve yardımcısı olsun” dedi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.