Borrell: Türkiye’nin yaptığını yapmayacağız

Borrell: Türkiye’nin yaptığını yapmayacağız

Borrell: AB sahaya asker göndermeyecek, Türkiye’nin yaptığını yapmayacağız. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Dağlık Karabağ’daki ç-atışm-alarda pasif kaldığını söyleyen Avrupalı parlamenterlere yanıt verdi. Borrell, “AB sahaya asker göndermeyecektir. Türkiye’nin yaptığını yapmayacağız. Biz askeri olarak müdahale etmeyeceğiz. Bunun farkına varmalı ve böyle bir talepte bulunmaktan vazgeçmelisiniz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu’nda “AB’nin doğu komşuluğu” hakkında düzenlenen oturumda parlamenterlerin AB yönetimine yönelik eleştirilerine yanıt verdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda AB’nin yeterince müdahil olmadığı, Türkiye’nin ise bir tarafa destek vererek çatışmanın seyrini değiştirdiği şeklindeki yorumları cevaplayan Borrell, parlamenterlerin bazılarından askeri müdahale istedikleri izlenimi edindiğini dile getirdi.

‘YAPABİLECEKLERİMİZİ YAPIYORUZ’

Askeri müdahalenin faydası olmayacağını söyleyen Borrell, şöyle devam etti:

“AB sahaya asker göndermeyecektir. Türkiye’nin yaptığını yapmayacağız. Türkiye’nin bir askeri müdahalede bulunduğunu söylediniz. Gerçekten aynısını yapmamızı istiyor musunuz? Daha kararlı, enerjik, kuvvetli, sert bir şey yapmamızı istediğinizi söylüyorsunuz. Biz askeri olarak müdahale etmeyeceğiz. Bunun farkına varmalı ve böyle bir talepte bulunmaktan vazgeçmelisiniz.”

“İşbirliği, diplomasi temelinde yapabileceklerimizi yapıyoruz” diyen Borrell, “Sivil toplumla çalışıyoruz, mali kaynaklarımızı kullanıyoruz. Ekonomik ve ticari alanlarda sahip olduğumuz araçları kullanarak bazı tedbirler almamız da olası” ifadelerini kullandı.

‘ENGELLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRDİK?’

AB’nin doğudaki ortaklarına büyük miktarda yatırım yaptığını aktaran Borrell, örnek olarak AB’nin en yüksek mali desteği Ukrayna’ya vermesini gösterdi.

Borrell, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmanın engellenmesinde AB’nin etkisiz kaldığını söyleyen parlamentere ise “Engellemek için ne yapabilirdik? Diplomasiyi, mali kaynaklarımızı kullanabilirdik. Başka seçeneğimiz yok. Lütfen bunun farkına varın” karşılığını verdi.

Ermenistan ve Azerbaycan ile bu hafta ayrı ayrı ortaklık konseyi toplantıları yapacaklarını hatırlatan Borrell, sorunların barışçıl çözümü için bu ülkelerin yönetimiyle çalışacaklarını, insan haklarına saygı vurgusu yapacaklarını söyledi. (BRÜKSEL/AA)

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.