Boğaziçi’yle dayanışma büyüyor

Boğaziçi’yle dayanışma büyüyor

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı birçok merkezde yapılan açıklamalarla öğrencilere destek verildi. Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım olarak Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı öğrenciler günlerdir mücadele ediyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı birçok merkezde yapılan açıklamalarla öğrencilere destek verildi.

VAN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı çıkan öğrencilere dönük polis müdahalesi ve gözaltılara ilişkin sendika binasında açıklama yaptı. Van-Hakkari Tabip Odası, Serhat Göç Derneği, Özgürlük için Hukukçulra Derneği (ÖHD), TUHAD-DER yöneticileri de açıklamaya katıldı.

BES Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, üniversite öğrencileri ve aileleriyle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Dündar, “Kampüs kapısına kelepçe vurulması ve öğrenci evlerine yönelik polis baskınlarıyla başlayan iktidar baskısı, öğrencilerin kampüste düzenledikleri bir sergide yer alan görselin iktidar mensupları tarafından ‘İslam’a hakaret” olarak hedef gösterilmesiyle yeni bir boyut kazandı. Asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır” dedi.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi öğrencilerinin tutuklama ve gözaltına alınması karşı Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. “Kayyum rektör istemiyoruz. Özgür ülke demokratik üniversite Boğaziçi öğrencilerinin yanındayız” pankartı açıldı.

Boğaziçi öğrencilerinin gözaltına alınıp tutuklanmasına tepki gösteren üniversite öğrencisi Ebru İntibay, öğrencilerin haklı taleplerinin yanında olup mücadele edeceklerini ve gözaltına alınan ile tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

ÖĞRENCİLERİ SERBEST BIRAKIN

İntibay, “Tutuklanan ve gözaltına alınan öğrenci arkadaşlarımız hemen serbest bırakılmalı ev hapsi uygulamalarına son verilmelidir. Kayyım rektör Melih Bulu hemen istifa ederek Boğaziçi Üniversitesinin önünü açmalıdır. Boğaziçi bileşenlerinin bu saldırılar karşısında boyun eğmeyeceği biliyor, bir kez daha onların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Antalya Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği avukatlarından Ahmet Çevik yaptığı yazılı açıklama ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınıp tutuklanmasına ve LGBTİ+ kulübünün kapatılması kararına tepki gösterdi. Üniversitenin LGBTİ+ kulübünün soyut ve haksız gerekçelerle kapatıldığını belirtti.

HATAY

Eğitim Sen Hatay Şubesi, binalarında yaptıkları basın toplantısıyla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerin gözaltına alınıp tutuklanmasını kınadı. “Kumpasçıların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında diz çökmeyen gençlerimizin yanındayız” diyen Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmalarını istedi.

Herkesi öğrencilerin direnişlerini sahiplenme çağrısı yapan Tıraş, “Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, İslam dininin değerlerini her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak edenlerin; üniversiteli gençlerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve Anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur” dedi.

GALATASARAY’DAN DESTEK

Galatasaray Üniversitesindeki akademisyenler de, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek verdi. Demokratik özerk üniversite taleplerini yükselten hareketin hedef alındığı ifade edilen açıklamada, “Bunun uzunca süredir üniversiteleri bir emir komuta zinciri halkası haline getirme çabasının parçası olduğunu düşünüyoruz. Bir üniversiteyi üniversite yapan, ne öğretim üyesi sayısı, ne öğrenci sayısı, ne de başka bir nicel kriterdir. Bugün dünyanın en saygın üniversitelerinin ortak özelliği özerk bir işleyişe sahip olmaları ve akademik özgürlüğe sınır koymamalarıdır. Bu atamaya karşı Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin, akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle sergilediği kolektif direniş üniversite idealini ve demokrasiyi savunmak içindir” denildi.

Gözaltındaki ve tutuklanmış öğrencilerin derhal serbest bırakılması istenen açıklamada, polis müdahalesinin sonlandırılması ve rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi istendi.

ANKARA’DA MÜDAHALE

Ankara’da Çankaya Belediyesi önünde yapılmak istenen protesto eylemine polis müdahale etti. Müdahalede çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.