Sorajans

Asgari Ücret Komisyonu’na seslenen işçiler: Geçinemiyoruz

Asgari Ücret Komisyonu’na seslenen işçiler: Geçinemiyoruz
18 views
19 Aralık 2020 - 20:14

Görüşmeleri devam eden Asgari Ücret Tespit Komisyonuna “Geçinemiyoruz” diyerek seslen işçiler, “Yaşam koşullarımızı gözeterek nihai karar verin” çağrısında bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri devam ediyor. Derinleşen ekonomik krizle birlikte milyonlarca çalışanın gözü komisyonuna çevrilmişi durumda. Bu kapsamda birçok parti ve sendika asgari ücrete ilişkin görüşlerini beyan ederken, tüm çabalarına rağmen geçinememekten dert yanan işçiler insanca yaşam için işçi ve emekçilerin mücadelelerinin önemine dikkat çekti.

‘GEÇİNEMİYORUZ’

Bir restoranda aşçı olarak çalışan Yüksel Yıldız, yaşanan krizin her geçen gün daha da derinleştiğine dikkat çekerek, insanca bir yaşam için işçi ve emekçilerin mücadelelerinin önemine değindi. İşçi ve emekçinin zaten kötü olan durumunun pandemiden sonra daha da kötüleştiğini anlatan Yıldız, kötü gidişatın asıl nedeninin iktidarın ekonomik politikaları olduğunu söyledi. Milyonlarca insanın artık geçinemediğini, evine ekmek dahi götürmediğini aktaran Yıldız, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na işçi ve emekçinin durumunu gözeterek karar vermeleri çağrısında bulundu.

‘HER HAKKIMIZA GÖZ KOYUYORLAR’

19 yaşında olan Mehmet Can, ailesinin geçim sıkıntısı yaşadığı için okulu bırakıp çalışmak zorunda olduğunu dile getirdi. Bir firmanın sevkiyat bölümünde asgari ücretle çalışan Can, asgari ücretin bir aileye değil bir kişiye dahi yetmediğini belirtti. Can, hayat pahalılığı nedeniyle evde üç kişi çalışmalarına rağmen geçinemediklerini ifade ederek, ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını ve krizin faturasının ise işçi ve emekçilere kesildiğinin altını çizdi. Aynı zamanda Gençlik Meclisleri üyesi olan Can, milyonlarca gencin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödemek için sömürü düzeninde çalıştığına dikkati çekerek, “Güvenceli iş olması ilk önceliğimiz. Devlet, tazminatımızdan eğitim haklarımıza kadar her hakkımıza göz koyuyor. Asgari ücret kesinlikle yoksulluk sınırının üstünde olmalı” dedi.

KRİZİN FATURASI EMEKÇİLERE

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Dev-Turizm İş Sendikası Marmara Bölgesi Eğitim Uzmanı ve 4. Vardiya Temsilcisi Kezban Konukçu da işçi sınıfının zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi. Dünya çapında yaşanan siyasal krizlerin pandemi süreciyle daha da derinleştiğini dile getiren Konukçu, “Kapitalizm bu krizden kendine bir çıkış yolu bulamıyorken, işçi sınıfı ciddi baskı, sömürü, taşeronlaşma, güvencesiz çalışma girdabında. Pandemi ile birlikte krizin faturasının işçi sınıfına çıkarıldığını görüyoruz. Bunun en önemli nedeni işçi sınıfının örgütsüzlüğünden kaynaklanıyor” dedi.

‘GELİR GÜVENCESİ OLMALI’

Ülkede milyonlarca işsizin olduğunu, milyonlarca kişinin ise asgari ücretin altında maaş ile çalışmak zorunda kaldığını vurgulayan Konukçu, “Tüm bunlar neo-liberal politikaların sonucudur. Bu anlamda milyonların ilk talebi gelir güvencesi talebidir. İnsanca yaşayabilecek asgari ücretin de sendikamızın önerdiği en az 3 bin 800 TL olmasıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi ve emekçinin yaşam koşullarını gözeterek nihai bir karar almalıdır” ifadelerini kullandı.

MA / Naci Kaya-Berna Kişin

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

v+)^~Z0jh"*'~,^vt"vt j~mr+ZZKbWzԡ޵(h j~mr+(/wG2wV֫nVحgzYv*2wVwb+q%j j~mr+(/z[G2wV֫nVح^v*2wVnb+q%j j~mr+(/v~zX+q%jZZKbWbb+q%jezXyبjIZ j~mr+(/镫-Oj.2wVzە+ezZؤb+q%jejbGƤ j~mr+(/yؾr('zg+q%jjjy-^bwzƤyآ鞣+q%j j~mr+(/־bƤ⵪zە+ezmjGƤ֤yبjIZ j~mr+(/yؾ욅~ejjjy-^b욅djZGDzjej j~mr+(/k9ޖ/yؾejjjy-^zXyؤjZbbej j~mr+(/镫-Oyؾejjjy-^V)$yؤjZZؤbej j~mr+(/yؾ݊֬"zە+ezGv*z֬$yؠ{7bgjɚ j~mr+(/yؾ*jVjV֫nVحv+kZZ֬i$WGjVj֡i." j~mr+(/yؾm뫺y^+ZZKbWy؛j|y^)v&ڟ*+W j~mr+(/zOyؾejjjy-^ښ)$yؤjZǫjhbej j~mr+(/趉)>bF⵪zە+ezhbGF趉)$yؤjZ j~mr+(/Ǿޖ/yؾ鮵zە+ez)z֧zXyؤkǭjwGK j~mr+(/z^v/jf֫nVح^׫-z j~mr+(/jjZ&v/{zjjy-^j|GJ'zWFjYv)(ǫ^/ j~mr+(/yؾm"뫺y^+ZZKbWy؛jIWGz j~mr+(/镫-Oj.2wVJ)zKZZKbW-Iˤ+q%jejbFr(jIZ j~mr+(/䢗bڳ隒)޲+ZZKbW$yح)޲))zIv+kjfw j~mr+(/yؾn&ޮzە+ezGz'Gz' j~mr+(/yؾڕbzە+ezGۯjWGۯjW j~mr+(/jX֧zXbK֫nVح{Zbb鮑gޖ)v). j~mr+(/݊Ϣ/Ƥ⵪zە+eyآ))zJ2wVv(J^Ƥ j~mr+(/䢗{(֫nVح)zHZVjy^'"jfr/ j~mr+(/䢗v*{Zf֫nVح)zHثZf݊&j j~mr+(/z֥J)zOjZ+ZZKbWz֥ejd$jZ j~mr+(/zOF⵪zە+ezǫjhejJ^F j~mr+(/䢗DzjF⵪zە+ezJ^Dzjej)zKɨZF j~mr+(/镫-OF⵪zە+ezZؤejejbJ^F j~mr+(/趉)>^V֫nVح-fI)zIV&jؤej j~mr+(/䢗,z˚V֫nVح)zF.jZJ^,z˚V j~mr+(/䢗%zojϬjb+ZZKbWW,jZ⒗zI^FkW j~mr+(/䢗jh⵪zە+ezJ^jhy^))zK⵩z j~mr+(/䢗k8G{뫺y^+ZZKbW)j⒗+dzwW j~mr+(/䢗KjOjb+ZZKbW$VkWJ^KjKz j~mr+(/䢗 3Ơ("zە+ezJ^ jZ⒗;z j~mr+(/䢗Ơ)>⵪zە+ezJ^ƥz,jY+W j~mr+(/䢗׫۲hjjy-^u&ڒj⒗u&ڒj j~mr+(/䢗Ʀ槕⵪zە+ezJ^j)zF槕 j~mr+(/jJ)zOjHzە+e{&)zFڒjɫJ^z j~mr+(/䢗ozjjy-^m&y^))zFڒj j~mr+(/'$J)zOvezjjy-^؜J^ez'$vY^/ j~mr+(/ݢ~^Y^+ZZKbW^J^ez^J^ez j~mr+(/亻Y(>ۥ⵪zە+ezKۥ)zGefJ^ez j~mr+(/䢗⵪zە+ezJ^z/W j~mr+(/䢗GI^+ZZKbW$zh⒗颒W j~mr+(/jjZ&(>z޲+ZZKbWjjZ&z޲)ɩd${ j~mr+(/jbJ)zO{֫nVح욖J^J'zȲjY)zI(ǫ" j~mr+(/zج)^(ǫ"zە+e{'Hz޲,)"J^J'zȿ j~mr+(/{ɫ>^隙"zە+ezJ'{&&jfzɩ)zI? j~mr+(/jjZ&(>+ZZKbWjjZ&FjY)zI? j~mr+(/yؾڕ~zhjjy-^bڕ^ئy^)v+n^譊j j~mr+(/yؾr('zgy^'"zە+ezG)ޙ{(zv(zgr* j~mr+(/bnW֫nVح/bvY^+/bvY^/ j~mr+(/ݢ~bnW֫nVحhjWbvY^'hjWbvY^/ j~mr+(/yؾn+$zjjy-^bn+$)^)v&K j~mr+(/yؾۥ⵪zە+ezGezy؝W j~mr+(/yؾ&jȭjjy-^b&jv+Zf j~mr+(/yؾ~zە+ezGm;yج3 j~mr+(/yؾ+Z)zjjy-^b+Z)zyد֦y^/ j~mr+(/jbJ)zOjf֫nVح욖J^fj̚J^fj j~mr+(/j,^隙"zە+ez֡&jfe9)zI? j~mr+(/qG隙"zە+eyv)qڑb j~mr+(/jG(ǫ"zە+e{&v)(ǫ"ɫGJ'zȿ j~mr+(/zج)bJ'zȭjjy-^b)yؤ{'Hbz޲/ j~mr+(/ȫ-+>bJ'zȭjjy-^jGJ'zȤZfbz޲/ j~mr+(/mزzߤfjȭjjy-^(!زz)zI%mv,J^fj j~mr+(/qfj֫nVحjvjfqڙ j~mr+(/鮊ejjJ)zOjf֫nVحkZ&)zI)ej|&jf j~mr+(/鮊ejfjȭjjy-^)&jf)&jf j~mr+(/鮊ejjG隙"zە+ezVɫGfjkZ&v)? j~mr+(/(ޟ욾bfjȭjjy-^z|yئjfz|yئjf j~mr+(/w욾^隙"zە+ezwrjwrj j~mr+(/w욾bfjȭjjy-^ܚyئjfܚyئjf j~mr+(/&Ƨfjȭjjy-^Ƨy)zI+&qJ^fj j~mr+(/鮊ejjfjjy-^)jfejy j~mr+(/q&濫fjȭjjy-^iƧk&)zIqɫJ^fj j~mr+(/zjfjjy-^zy+7 j~mr+(/yؾ+ZZKbWyئjfb j~mr+(/&ƧjG隙"zە+ez2jW)jb2jW)jb j~mr+(/&Ƨyؾ+ZZKbW&qGfjɩ\jxb j~mr+(/&Ƨjfjjy-^Ƨyɩ\jx j~mr+(/jϤyؾ⵪zە+e{&yئjfjb j~mr+(/j,bfjȭjjy-^e9v)-jlGfj j~mr+(/~>bfjȭjjy-^kGfjޖ$yئjf j~mr+(/zج)bfjȭjjy-^b)yئjfb)yئjf j~mr+(/jbG隙"zە+e{&b&b j~mr+(/ȫ-+>bfjȭjjy-^jGfj,VYyئjf د