Artiyor

Artiyor

1.8 milyon emeklinin beklediği düzenleme için adım atılmaktadır. Böylelikle memur ve emeklinin ek gösterge s-orunu ç-özülmüş olacaktır. Meclisin açılması ile birlikte yapılması beklenen düzenleme sonrası maaşlarda, emekli ikramiyelerinde. Ve emekli maaşında artışlar beklenmekteydi. Konuyu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022-2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sırasında gündeme getirmektedir. Ve 3600 meselesinin toplu sözleşme döneminde çözüleceğini söylemiştir. Vedat Bilgin’in bu açıklaması, 1.8 milyon memur ve emeklisi için de umut olmuştur.Ek gösterge konusu ilk kez de g-ündeme gelmemektedir. 2018 ve 2019 yıllarında da 3600 ek gösterge sorununun çözümü için adımlar atılmıştır, görüşmeler başladı ancak sonuçsuz kalmıştır.

Edinilen bilgiye göre yıllardır sürekli g-ündemde olan ve bir türlü de ç-özülemeyen 3600 ek gösterge sorunu yeni dönemde Meclis’in açılması ile çözüme kavuşacaktır.

3600 EK GÖSTERGE ZAM MI?
Peki, nedir 3600 ek gösterge ve kimleri ilgilendiriyor, s-orun ç-özüldüğünde bu imkândan kimler yararlanacak? Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge. Bir başka adıyla da katsayı; devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi bu hesaba göre yapılmaktadır.

Ek gösterge arttıkça maaş da artıyor.Göstergesi 3600 olan bir memur, 2500 olana göre daha fazla emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor. Bu nedenle de memurlar, emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli göreve atanmak istiyor. M-aalesef yıllardır, aynı statü ile çalışan memurlar arasında hakkaniyetsiz bir durum vardı. Öğretmen ve polislerin ek göstergeleri diğer memurlara göre düşük tutulmuştur. Bu konuda 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile polis, uzman jandarma ve erbaşların ek göstergeleri 3000’e çıkartıldı ama istenen 3600 ek gösterge hakkı verilmedi. Böylece polis ve öğretmenlerin ek göstergeleri; 1. derece için 3000, 2. derece için 2200, 3. derece için 1600, 4. derece için 1100, 5. derece için 900, 6. derece için 800, 7. derece için 500 ve 8. derece için 450 oldu.

KİMLER YARARLANACAK?
Ek gösterge düşük kaldığından öğretmen ve polisler hem emekli olamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamamaktadır. Bu sorun sadece öğretmen ve polisleri değil tüm kamu görevlilerini ilgilendirmektedir. Ek gösterge sorunu yeniden g-ündeme geldi ve taraflar sorunun çözümü konusunda bu sefer isteklidirler. 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsaması istense de görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecektir. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’e çıkacaktır.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecektir. Bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecektir. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecektir. Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacaktır. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacaktır.

MAAŞ NE KADAR ARTACAK?
Ek gösterge a-rtışı maaşları, emekli ikramiyesini ve emekli maaşını artıracak. Emeklilerin dul ve yetimleri de imkândan yararlanacaktır ve geçmişte emekli olan. Ve bundan sonra emekli olacak memurların maaşları artacaktır. Ancak gösterge durumuna göre memurdan memura farklılık gösterecektir. Eğer düzenleme yapılırsa ikramiye ve maaşlara yüzde 20 oranında artış olarak yansıması beklenmektedir. Gösterge artışı emekli ikramiyelerinde de 17 bin ila 27 bin lira arasında artış yaratacaktır. Şunu da belirteyim, ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkması ile emeklilik kesintisinden dolayı maaşlarda bir azalma yaşanacaktır. Karşılık emekli maaşı ikramiyesinde ciddi artış olacaktır.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.