Sorajans

Amerika Dışişleri’nden Rojava Özerk Yönetimi’ne ziyaret

Amerika Dışişleri’nden Rojava Özerk Yönetimi’ne ziyaret
15 views
14 Kasım 2021 - 15:59

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin, Rojava Özerk Yönetimi’ni ziyaret ettiği ve SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ve DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ile bir araya geldiği bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı heyetine, Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ethan Goldrich başkanlık ederken, ABD’li bazı diplomatlar da eşlik etti.

Kobani’nin yanı sıra Özerk Yönetim yöneticileri de yer aldı. Heyet, Suriye Demokratik Suriye Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ve Özerk Yönetim Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Berivan Halit ve Abd Hamit Mehbaş ile bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre Goldrich, ilk olarak Mazlum Kobani ve İlham Ahmed ile her iki taraftan da üst düzey heyetlerin bulunduğu bir görüşme gerçekleştirdi. Bölge istikrarı gündem konularından biri oldu. İki taraf, gerilimi azaltma anlaşması ve mevcut ateşkese uyma konularının yanı sıra, IŞİD ile mücadele, bölge istikrarıyla ilgili ortak eylem, IŞİD ailelerinin geri gönderilmesi ve Rojava’ya yönelik insani yardım konularını da ele aldı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Medya Birimi Başkanı Ferhat Şami de Goldrich başkanlığındaki ABD’li heyetin SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ile görüşmesine dair video paylaşarak görüşmede üç konunun öne çıktığını, bunların “gerilimin azaltılması, IŞİD’in kesin yenilgisi için ortak hareket edilmesi ve Rojava Özerk Yönetimi’ne verilen desteğin artırılması” olduğunu belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.