Sorajans

Pet Shop

AK oturumunda ‘İmralı kapıları açılsın’ çağrısı

AK oturumunda ‘İmralı kapıları açılsın’ çağrısı
63 views
23 Haziran 2022 - 4:29

İmralı’daki ağır tecridin kaldırılması talebiyle AK’de yapılan oturumda konuşan İzlandalı eski Bakan Jonasson, Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için İmralı kapılarının açılmasını ve Abdullah Öcalan ile yeniden görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Konseyi’nde dün İzlanda eski İçişleri ve Adalet Bakanı Ögmundur Jonasson, HDP eski Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Raziye Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı bir oturum düzenlendi. Oturumlarda Öcalan üzerindeki ağır tecride dair konuşmalar yapıldı.

TECRİT AB YASALARINA AYKIRI

Oturumda konuşan Jonasson,“İmralı’da insan haklarına ve AB yasalarına aykırı bir durum yaşanıyor. İmralı’daki sistemin kabul edilmemesi gerekiyor” dedi.Jonasson, Öcalan’ın özgürlüğü ile Kürdistan’daki barışın sağlanmasının birbirinden bağımsız olmadığına dikkat çekerek, “İmralı kapıları açık olduğu zaman, yürütülen barış süreci ve yürütülen tartışmalar olumluydu. Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz’unda verdiği mesaj da çok umut vericiydi. Sonra kapılar kapandı” dedi.

İmralı’da müzakerelere son verilmesinin ardından Türkiye’nin Kürt kentlerine yönelerek savaş suçu işlediğine dikkat çeken Jonasson, şunları söyledi: “2014’ten itibaren Kürdistan’da işlenen savaş suçlarını Sur, Nusaybin, Cizre ve 2011’de Roboskî’de katledilen Kürdistanlılara bakıp görebilirsiniz. Bunlar Kürdistan’da savaş suçu işlendiğinin kanıtıdır. Biz diyoruz, o kapıların açılması için bize yardım edin ki Türkiye’de kalıcı bir barış sağlansın.”

İMRALI İŞKENCE SİSTEMİ

Öcalan’ın avukatı Raziye Öztürk ise Türkiye’nin AK’ye üye ülkelerden biri olduğunu ve bu çerçevede imzaladığı uluslararası sözleşmelere uyması gerektiğini vurgulayarak, “Buna rağmen İmralı Cezaevi’ndeki işkence sistemi 23 yıldır varlığını korumakta. Bu AİHM kararı ve CPT raporları ile de tespit edilmiş bir olgudur” dedi.

‘HAKLARI GASP EDİLİYOR’

Öcalan’ın ve İmralı Cezaevi’nde tutulan diğer tutukluların yasal haklarından mahrum kaldığının altını çizen Öztürk, İmralı’daki hak ihlallerine dair ise şu bilgileri paylaştı: “İmralı’da 2011’den bu yana sadece 2019 yılında 5 kez avukat görüşü yapıldı. Tutsaklar aile görüş hakkından ise son 8 yılda sadece 5 kez yararlanabildi. 23 yıl boyunca sadece 2 kez telefon hakkını kullanabildiler. İmralı’ya 2015 yılında getirilen ve ayrı hücrelerde tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın avukat görüş hakkı ise gasp edildi. Bu tutsaklar sadece 3 kez aile görüş hakkını kullanabildiler.”

‘HABER ALAMIYORUZ’

Müvekkilleri Abdullah Öcalan’dan olağanüstü koşullarda 25 Mart 2021 yılında ailesi ile yaptığı 3-4 dakikalık telefon konuşmasından sonra hiçbir şekilde haber alınamadıklarını hatırlatan Öztürk, “Abdullah Öcalan’ın dış dünyayla tüm bağlantısı sistematik olarak 14 aydır koparıldı. Abdullah Öcalan ile diğer siyasi tutsakların sağlıkları, cezaevindeki şartları ve hukuki durumları hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. Müvekkillerimizin İmralı’da maruz bırakıldıkları disiplin cezası süreçleri bizden gizli tutuluyor” diyerek bu konuda hukuki işlem yapmalarının da engellendiğini söyledi.

AK’NİN SESSİZLİĞİ ELEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin bu ihlalleri sürdürmesinde Avrupa Konseyi’nin sessizliğinin rolü olduğunu vurgulayan Öztürk, “İmralı’da tecride ilişkin 2011’de başvurduğumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ancak 8 yıl sonra Türkiye’den savunma istedi. Ancak yapılan başvuruya dair henüz bir karar çıkmış değil” diye konuştu. AK’nin de denetleme görevini yapmadığına dikkat çeken Öztürk, “AK’den bir karar çıkmadığı için bu uygulama işkenceye sistemine dönüştü” dedi.

‘AK YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ’

Son olarak CPT’nin 2019 yılında gerçekleştirdiği ziyarete değinen Öztürk, “Bu ziyaretin raporunu 2020 yılında yayınladı. Raporda, ağırlaştırılmış infaz rejimi değişikliğine gidilmesi gerektiği belirtildi. Aile ve avukat görüşlerinin belirli periyotlarla yapılması tavsiyesinde bulundu. Ancak bu rapordan sonra İmralı’da daha ağır bir süreç işledi. AK ve tüm parlamenterlerin Türkiye’nin AİHM kararlarını ve CPT raporlarını yerine getirmesi için göreve çağırıyoruz” diye konuştu.

‘ABDULLAH ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI’

HDP eski Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da “Biz artık Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Kürt halkı ve Önderi ‘terörist’ değil, asıl terörist bu halka işkence yapan zindana atan, öldürenlerdir” diyerek, Avrupa devletlerinin Türkiye’ye karşı sessiz kalarak bu suça ortak olduğunu söyledi.

VEKİLLERE DOSYA VERİLDİ

Oturum ardından Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin İmralı’daki tecride dair hazırladığı bir dosya Avrupa Konseyi parlamenterlerine teslim edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

v+)^~Z0jh"*'~,^vt"vt j~mr+ZZKbWzԡ޵(h j~mr+(/wG2wV֫nVحgzYv*2wVwb+q%j j~mr+(/z[G2wV֫nVح^v*2wVnb+q%j j~mr+(/v~zX+q%jZZKbWbb+q%jezXyبjIZ j~mr+(/镫-Oj.2wVzە+ezZؤb+q%jejbGƤ j~mr+(/yؾr('zg+q%jjjy-^bwzƤyآ鞣+q%j j~mr+(/־bƤ⵪zە+ezmjGƤ֤yبjIZ j~mr+(/yؾ욅~ejjjy-^b욅djZGDzjej j~mr+(/k9ޖ/yؾejjjy-^zXyؤjZbbej j~mr+(/镫-Oyؾejjjy-^V)$yؤjZZؤbej j~mr+(/yؾ݊֬"zە+ezGv*z֬$yؠ{7bgjɚ j~mr+(/yؾ*jVjV֫nVحv+kZZ֬i$WGjVj֡i." j~mr+(/yؾm뫺y^+ZZKbWy؛j|y^)v&ڟ*+W j~mr+(/zOyؾejjjy-^ښ)$yؤjZǫjhbej j~mr+(/趉)>bF⵪zە+ezhbGF趉)$yؤjZ j~mr+(/Ǿޖ/yؾ鮵zە+ez)z֧zXyؤkǭjwGK j~mr+(/z^v/jf֫nVح^׫-z j~mr+(/jjZ&v/{zjjy-^j|GJ'zWFjYv)(ǫ^/ j~mr+(/yؾm"뫺y^+ZZKbWy؛jIWGz j~mr+(/镫-Oj.2wVJ)zKZZKbW-Iˤ+q%jejbFr(jIZ j~mr+(/䢗bڳ隒)޲+ZZKbW$yح)޲))zIv+kjfw j~mr+(/yؾn&ޮzە+ezGz'Gz' j~mr+(/yؾڕbzە+ezGۯjWGۯjW j~mr+(/jX֧zXbK֫nVح{Zbb鮑gޖ)v). j~mr+(/݊Ϣ/Ƥ⵪zە+eyآ))zJ2wVv(J^Ƥ j~mr+(/䢗{(֫nVح)zHZVjy^'"jfr/ j~mr+(/䢗v*{Zf֫nVح)zHثZf݊&j j~mr+(/z֥J)zOjZ+ZZKbWz֥ejd$jZ j~mr+(/zOF⵪zە+ezǫjhejJ^F j~mr+(/䢗DzjF⵪zە+ezJ^Dzjej)zKɨZF j~mr+(/镫-OF⵪zە+ezZؤejejbJ^F j~mr+(/趉)>^V֫nVح-fI)zIV&jؤej j~mr+(/䢗,z˚V֫nVح)zF.jZJ^,z˚V j~mr+(/䢗%zojϬjb+ZZKbWW,jZ⒗zI^FkW j~mr+(/䢗jh⵪zە+ezJ^jhy^))zK⵩z j~mr+(/䢗k8G{뫺y^+ZZKbW)j⒗+dzwW j~mr+(/䢗KjOjb+ZZKbW$VkWJ^KjKz j~mr+(/䢗 3Ơ("zە+ezJ^ jZ⒗;z j~mr+(/䢗Ơ)>⵪zە+ezJ^ƥz,jY+W j~mr+(/䢗׫۲hjjy-^u&ڒj⒗u&ڒj j~mr+(/䢗Ʀ槕⵪zە+ezJ^j)zF槕 j~mr+(/jJ)zOjHzە+e{&)zFڒjɫJ^z j~mr+(/䢗ozjjy-^m&y^))zFڒj j~mr+(/'$J)zOvezjjy-^؜J^ez'$vY^/ j~mr+(/ݢ~^Y^+ZZKbW^J^ez^J^ez j~mr+(/亻Y(>ۥ⵪zە+ezKۥ)zGefJ^ez j~mr+(/䢗⵪zە+ezJ^z/W j~mr+(/䢗GI^+ZZKbW$zh⒗颒W j~mr+(/jjZ&(>z޲+ZZKbWjjZ&z޲)ɩd${ j~mr+(/jbJ)zO{֫nVح욖J^J'zȲjY)zI(ǫ" j~mr+(/zج)^(ǫ"zە+e{'Hz޲,)"J^J'zȿ j~mr+(/{ɫ>^隙"zە+ezJ'{&&jfzɩ)zI? j~mr+(/jjZ&(>+ZZKbWjjZ&FjY)zI? j~mr+(/yؾڕ~zhjjy-^bڕ^ئy^)v+n^譊j j~mr+(/yؾr('zgy^'"zە+ezG)ޙ{(zv(zgr* j~mr+(/bnW֫nVح/bvY^+/bvY^/ j~mr+(/ݢ~bnW֫nVحhjWbvY^'hjWbvY^/ j~mr+(/yؾn+$zjjy-^bn+$)^)v&K j~mr+(/yؾۥ⵪zە+ezGezy؝W j~mr+(/yؾ&jȭjjy-^b&jv+Zf j~mr+(/yؾ~zە+ezGm;yج3 j~mr+(/yؾ+Z)zjjy-^b+Z)zyد֦y^/ j~mr+(/jbJ)zOjf֫nVح욖J^fj̚J^fj j~mr+(/j,^隙"zە+ez֡&jfe9)zI? j~mr+(/qG隙"zە+eyv)qڑb j~mr+(/jG(ǫ"zە+e{&v)(ǫ"ɫGJ'zȿ j~mr+(/zج)bJ'zȭjjy-^b)yؤ{'Hbz޲/ j~mr+(/ȫ-+>bJ'zȭjjy-^jGJ'zȤZfbz޲/ j~mr+(/mزzߤfjȭjjy-^(!زz)zI%mv,J^fj j~mr+(/qfj֫nVحjvjfqڙ j~mr+(/鮊ejjJ)zOjf֫nVحkZ&)zI)ej|&jf j~mr+(/鮊ejfjȭjjy-^)&jf)&jf j~mr+(/鮊ejjG隙"zە+ezVɫGfjkZ&v)? j~mr+(/(ޟ욾bfjȭjjy-^z|yئjfz|yئjf j~mr+(/w욾^隙"zە+ezwrjwrj j~mr+(/w욾bfjȭjjy-^ܚyئjfܚyئjf j~mr+(/&Ƨfjȭjjy-^Ƨy)zI+&qJ^fj j~mr+(/鮊ejjfjjy-^)jfejy j~mr+(/q&濫fjȭjjy-^iƧk&)zIqɫJ^fj j~mr+(/zjfjjy-^zy+7 j~mr+(/yؾ+ZZKbWyئjfb j~mr+(/&ƧjG隙"zە+ez2jW)jb2jW)jb j~mr+(/&Ƨyؾ+ZZKbW&qGfjɩ\jxb j~mr+(/&Ƨjfjjy-^Ƨyɩ\jx j~mr+(/jϤyؾ⵪zە+e{&yئjfjb j~mr+(/j,bfjȭjjy-^e9v)-jlGfj j~mr+(/~>bfjȭjjy-^kGfjޖ$yئjf j~mr+(/zج)bfjȭjjy-^b)yئjfb)yئjf j~mr+(/jbG隙"zە+e{&b&b j~mr+(/ȫ-+>bfjȭjjy-^jGfj,VYyئjf د