Af Örgütü’nden Avrupa’ya Türkiye çağrısı: İnsan hakları için baskı kurun

Af Örgütü’nden Avrupa’ya Türkiye çağrısı: İnsan hakları için baskı kurun

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, Avrupa ülkelerine Türkiye’deki hak ihlallerine son verilmesi için çağrıda bulundu. Muiznieks, “Türkiye’nin insan haklarına saygı göstermesi için baskı oluşturun” başlıklı yazısında, Avrupa’nın ‘Türkiye’den Avrupa Konseyi üyesi olarak yükümlülüklerine uymasını talep etmesi gerektiğini’ belirtti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Direktörü Nils Muiznieks, Türkiye’deki hak ihlallerinin son bulması için Avrupa hükümetlerine çağrıda bulunduğu bir yazı kaleme aldı. “Türkiye’nin insan haklarını hiçe sayan tutumu son zamanlarda daha da pervasız hale geldi” ifadelerini kullanan Muiznieks, ‘Ankara’nın insan hakları ihlallerine son vermesini sağlamak için Avrupa ülkelerinin kararlılık sergilemesi gerektiğini’ belirtti.

DW Türkçe’nin aktardığı yazıda “Siyasi zulüm artıyor” vurgusu yapan Nils Muiznieks, ‘suçsuz gazetecileri, insan hakları savunucularını, protestocu öğrencileri, sosyal medya aktivistlerini cezaevinde tutan siyasi iktidarın aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) haksız yere cezaevinde tutulan kişilerin serbest bırakılması yönündeki kararlarını da görmezden geldiğine’ dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Direktörü Muiznieks’in, “Türkiye’nin insan haklarına saygı göstermesi için baskı oluşturun” başlığıyla yayımlanan yazısında, Avrupa hükümetlerine, ‘Avrupa Konseyi’nin üyesi olan Türkiye’ye baskıları yoğunlaştırarak, yükümlülüklerine uymasını talep etmesi gerektiği’ belirtildi.

‘RAKİPLERİNİ YOK ETMEYE NİYETLİ’
Türkiye’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ı, bağlayıcı olduğuna vurgu yaptığı AİHM kararlarına rağmen serbest bırakmayı reddettiğini hatırlatan Muiznieks, “AİHM, nadiren atıfta bulunulan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) Madde 18’in ihlal edildiğini tespit ettiği kararlarında Kavala ve Demirtaş’ın tutukluluk hallerinin ‘art niyet taşıdığına’ ve bu niyetin onları susturmak ve çoğulculuğu bastırmak olduğuna hükmetti. Kısacası, Mahkeme, bu davaların siyasi zulüm davaları olduğuna karar verdi” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Af Örgütü yetkilisi ayrıca yazısında şu gözlemini aktardı: “Seçim döneminin yaklaştığı ve iktidardaki AK Parti’nin rakiplerini yok etmeye niyetli olduğunun anlaşıldığı bir dönemde, Türkiye yetkilileri Demirtaş’ı serbest bırakmaktan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmaya istekli görünüyor.”

‘İHLAL PROSEDÜRÜNÜ BAŞLATIN’
2012-2018 arasında Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri olarak görev yapan Muiznieks, Türkiye yetkililerinin hiçbir diyaloğun bu kişilerin serbest bırakılmasını sağlamayacağını gösterdiğini savunarak, artık somut adımlar atılması zamanının geldiğini dile getirdi. Muiznieks ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye için “ihlal prosedürünün” başlatılması gerektiğini savundu.

Diğer yandan Avrupa Konseyi’nin siyasi başkanı olan genel sekreterin, Türkiye’nin neden AİHM kararlarını uygulamadığı ile ilgili özel bir soruşturma başlatabileceğine işaret eden Muiznieks, yine mali önlemlerin de Ankara’ya yönelik baskılarda etkili bir araç olabileceği görüşünü savundu.

‘SUÇ ORTAKLIĞI’ UYARISI
Avrupa Konseyi ile iş birliği faaliyetleri kapsamında en yüksek miktarda fon alan ülkelerden biri olan Türkiye’nin her yıl bu fondan milyonlarca euro tutarında yararlandığını hatırlatan Nils Muiznieks, “Üye devletler, mali katkılarının onları bütün bir insan hakları sistemini zayıflatan ve siyasi zulüm uygulayan bir hükümetin desteklenmesinde suç ortağı haline getirmediğinden emin olmakla yükümlüdür” uyarısında bulundu.

Kaleme aldığı yazıda Avrupa hükümetlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Mart’ta açıkladığı, insan hakları eylem planındaki “alımlı ifadelere aldanmaması” gerektiğini aktaran Nils Muiznieks, “adalet sistemindeki derin aşınma ancak kökten bir reformla tersine çevrilebilir” görüşünü savundu. (DW Türkçe)

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.