Sorajans

ABD’den Orta Doğu’ya 4,8 milyar dolarlık silah satışına onay

ABD’den Orta Doğu’ya 4,8 milyar dolarlık silah satışına onay
9 views
30 Aralık 2020 - 7:36

ABD, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır’a toplam değeri 4 milyar 859 milyon 500 bin doları bulan silah, mühimmat ve askeri teçhizatın satışına onay verdi. Silahlar arasında saldırı helikopteri, Patriot sistemlerinin yedek parçaları, füze mühimmatı ve Mısır Cumhurbaşkanlığı uçağı için kızılötesi karşı koyma sistemleri ile hava araçları gelişmiş hedefleme podları da var.

ABD’de Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır’a 4 milyar 859 milyon 500 bin doları bulan askeri satış onayına ilişkin tebligatı Amerikan kongresine sundu. Ajanstan her ülkeye yapılan satışla ilgili ayrıntılı açıklama yapıldı. Kuveyt’e 8 yeni AH-64E Apache tipi saldırı helikopterinin satışına onay verildiği bildirildi. Onaylanan satış paketinde Kuveyt’in elindeki 16 AH-64D tipi Apache helikopterinin de AH-64E versiyonuna yükseltilmesinin yer aldığı ifade edildi. Pakette yedek motor ve birçok destek ekipmanının da yer aldığı belirtilen açıklamada, bu satışın toplam maliyetinin 4 milyar 200 milyon dolar olduğu kaydedildi. Kuveyt’e aynı zamanda 200 milyon dolar değerinde Patriot hava savunma sisteminin “PAC-3+” konfigürasyonuna ait birçok parçanın satışına da onay verildiği duyuruldu.

SİSİ’NİN UÇAĞINA KIZILÖTESİ SİSTEM
Ajansın Suudi Arabistan’a ilişkin açıklamasında ise savaş uçaklarında kullanılmak üzere 3 bin adet “GBU-39 SDB I” tipi küçük ölçekli füze mühimmatının satışına onay verildiği bildirildi.

Mısır’a silah satışına ilişkin açıklamada da Cumhurbaşkanlığı uçağı için 104 milyon dolar değerinde ‘kızılötesi karşı koyma sistemi’ satışına onay verildiği ifade edildi. Açıklamada, aynı zamanda Kahire’nin 22 gelişmiş hedefleme podu için 65 milyon 600 bin dolarlık askeri alım talebinin de onaylandığı kaydedildi. Satışların yapılabilmesi için kongrenin ilgili komitelerinin 30 gün içinde onaylara itiraz etmemesi gerekiyor. (AA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.