Sorajans

ABD Dışişleri’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kınama

ABD Dışişleri’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kınama
7 views
19 Mayıs 2021 - 5:15

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yahudi karşıtı yorumlarını şiddetle kınadığını’ açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderlerinin, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin son dönemdeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi halkıyla ilgili son zamanlarda yaptığı Yahudi karşıtı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve onların kınamayı hak ettiğini düşünüyor” denildi.

Erdoğan ve Türkiye’deki muhalefet liderlerine ‘daha fazla şiddeti kışkırtabilecek sözlerden kaçınma’ çağrısı yapılan açıklamada, “Türkiye’yi (İsrail ile Filistin arasındaki) çatışmayı sona erdirme çalışmalarında ABD’nin yanında yer almaya çağrıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yahudi karşıtı dilin hiçbir yerde hiçbir yeri yoktur” vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “ABD, tüm biçimleriyle Yahudi karşıtlığıyla mücadele etme konusunda son derece kararlıdır. Sıklıkla Yahudi karşıtlığına eşlik eden şiddeti ve onu kuvvetlendiren tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara her zaman gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.