Yarısını Devlet Ödeyecek

Yarısını Devlet Ödeyecek

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.Karar kapsamında bitkisel ürünler için dolu ana r-iski ile birlikte fırtına, hortum, yangın, h-eyelan, d-eprem, sel ve su baskını, yaban d-omuzunun tarla ürünlerine, sebzelere ve çilek ürününe verdiği z-ararlar, pamuk ürününde hasat döneminde yağan yağmurdan kaynaklı miktar kaybı zararı ve ayçiçeği ürününde kuş z-ararı ek r-iskleri dolu paketi halinde verilecek.

Bu r-isklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, açık alanda yetiştirilen meyveler ve yağgülü için don r-iski, meyve bahçeleri ile bağlarda dolu ağı, örtü ve destek (telli terbiye) sistemleri ile bu sistemlerin altında bulunan ürünler, meyve ağaçları, asmalar ve fidanlar için dolu ağır-lığı ve taşıt çarpması riskleri, kiraz, incir ve üzüm ürünlerinde yağmur r-iski, altıntop, limon, mandalina, portakal ve üzüm ürünlerinde sıcak hava z-ararı r-iski ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin, özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacak. Meyve ağaçları, çay, asmaların kendileri ile fidanlarında ve süs bitkisi fidanlarında paket halinde, dolu, f-ırtına, hortum, y-angın, heyelan, deprem, taşıt ç-arpması, kar ağırlığı, sel ve su baskını riskleri ile yaban domuzunun sadece fidanlara verdiği z-ararlar, TARSİM tarafından teminata dahil edilecek.

Köy bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında, dolu paketi dışındaki, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları da teminat altına alınacak. Söz konusu teminatlar çerçevesinde, seralar için dolu ana ris-ki ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, s-el ve su baskını ile taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ek risk-leri ile seranın örtü malzemesi, konstrüksiyon (iskelet) kıymetlerinin doğrudan bir zarara uğraması sonucu enkazın sökülmesi, kaldırılması, temizlenmesi ve taşınma masrafları paket halinde değerlendirilecek. HAYVANCILIKTA TARSİM KAPSAMI Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı büyükbaş hayvanlar için ölüm ris-ki ve ek olarak isteğe bağlı olmak üzere hırsızlık, terör, grev, lokavt ve halk hareketleri riskleri ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında, mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak TARSİM tarafından teminat altına alınacak.

Küçükbaş hayvanlar için o-lüm riski ve ek olarak isteğe bağlı olmak üzere h-ırsızlık riski teminat altında değerlendirilecek. Kapalı sistemde üretim yapılan, bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları ile açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları için ö-lüm r-iski de TARSİM tarafından sigortalanacak. Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için hastalık, yetiştiricinin kontrolü dışındaki kirlenme ve z-ehirlenmeler, fırtına, hortum, deprem, sel ve su baskını, kazalar, predatörler, alg patlaması nedeniyle meydana gelen ö-lüm ris-ki ile isteğe bağlı olmak üzere kafes ve ağlar için kazalar, predatör s-aldırısı, fırtına, hortum, deprem, sel ve su baskını riskleri, su ürünleri ile kafes ve ağlar için hırsızlık riski TARSİM tarafından teminat altına alınacak.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.