Sorajans

Rusya 10 yıl sonra ilk kez NATO ile ortak tatbikata katılacak

Rusya 10 yıl sonra ilk kez NATO ile ortak tatbikata katılacak
13 views
10 Aralık 2020 - 19:58

Rusya Savunma Bakanlığı, şubat ayında Pakistan açıklarında NATO ülkelerinin de katılacağı korsanlık karşıtı deniz tatbikatında kendilerinin de yer alacağın açıkladı. Rusya, NATO ile ortak bir deniz tatbikatına en son 2011 yılında katılmıştı. Rusya donanmasının, 10 yıl sonra ilk kez NATO ile ortak bir tatbikata katılacağı açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus donanmasına ait gemilerin Pakistan açıklarında 30’dan fazla ülkenin katılacağı tatbikatta yer alacağı belirtildi.

Deniz korsanlığı faaliyetlerine karşı planlanan AMAN-2021 tatbikatı, şubat ayında Karaçi açıklarında düzenlenecek. Türkiye’nin de katılacağı tatbikatta, İngiliz, Amerikan, Çin ve Japon gemileri de yer alacak. Rusya’nın da tatbikata bir fırkateyn, bir devriye gemisi, bir kurtarma römorkörü, bir deniz helikopteri ve bir deniz piyade birliği ile katıacağı belirtildi.

Rusya Donanması’nın NATO üyelerine ait gemilerle birlikte katıldığı son tatbikat, 2011 yılında İspanya açıklarında NATO liderliğinde düzenlenen Bold Monarch olmuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.