Erdoğan’ın “Bu millete yakışmıyor” dediği Netflix, Türkiye’de ofis açma kararı aldı

Erdoğan’ın “Bu millete yakışmıyor” dediği Netflix, Türkiye’de ofis açma kararı aldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu millete yakışmıyor” diyerek hedef aldığı mecralardan biri olan Netflix, Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Netflix’in kurucusu Hastings, “Muhteşem bir şehir olan İstanbul’da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor” açıklamasını yaptı. Kültür Bakanı Ersoy ise ‘kararı memnuniyetle karşıladığını’ belirtti. Ofis açma kararı şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürmekte ısrarcı olduğu anlamı taşısa da, iktidarın sansürcü yaklaşımı bu mecrada yer alacak içeriklerin ne denli özgürce üretilebileceğine ilişkin soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Dünya üzerinde 200 milyona yakın üyesi bulunan dijital içerik platformu Netflix, İstanbul’da ofis açacağını duyurdu. Ofisin 2021 yılının ikinci yarısında açılması bekleniyor.

Netflix’in kurucusu ve eş CEO’su Reed Hastings, Türkiye’nin, ‘zengin kültürü ve köklü hikâye anlatma geleneği ile kendileri için çok değerli bir ülke olduğunu’ ifade ederek, muhteşem bir şehir olarak nitelendirdiği İstanbul’da ofis açmanın kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Kararın, Türkiye’ye yönelik bağlılığını net bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Hastings, “Dünyanın dört bir yanında keyifle izlenecek daha fazla Türk yapımı üretmemize katkı sağlayacak. Türkiye’deki 3 milyonu aşkın üyemize ve tüm paydaşlarımıza destekleri için teşekkür ederiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da kararı memnuniyetle karşıladığını ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle son on beş yılda büyük gelişim yaşayan sinema ve dizi sektörümüz, ekonomik büyüklüğünün yanı sıra tanıtım ve kültür diplomasisinin önemli araçlarından birisi haline gelmiştir. Bu anlamda Netflix gibi global bir şirketin ülkemizde ofis açma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’de üretilen dizi ve filmlerin 190 ülkede izlenebilir olmasının sektörümüzü uluslararası alanda daha görünür kılacağını ve film turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyim.”

‘ÇALIŞMALARIMIZ DAHA VERİMLİ ŞEKİLDE SÜRECEK’

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş ise “Türkiye’nin etkileyici hikâyelerini anlatma heyecanlarının, gelecek yatırımlar için kendilerine güç verdiğini” söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu yolda, İstanbul ofisimizin açılacak olması ile birlikte, kreatif ekiplerimiz ve paydaşlarımızla olan yakın çalışmalarımızın daha da verimli bir şekilde süreceğine inanıyoruz. Ülkemizin özgün hikayelerini, 195 milyon Netflix üyesine sunmaya devam edeceğiz.”

İKTİDARIN DİJİTAL PLATFORMLARA BASKISI

Netflix’in bu kararı, Türkiye’de bir süredir gündemde olan sosyal medyaya ve dijital platformlara ‘sansür’ tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

AKP-MHP iktidarının teklifiyle, yeni sosyal medya düzenlemesi temmuz ayının son günlerinde yasa haline gelmişti. Söz konusu yasa, Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük trafiği 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’ye, Türkiye vatandaşlığı olan bir temsilcisi atamasını zorunlu kılıyor. Twitter ve Facebook gibi şirketlerin temsilci atamaya sıcak bakmadığı kamuoyuna yansımıştı.

Netflix gibi plaftormlar üzerinde ise bir denetim kılıcı sallanıyor.

Temmuz ayında Netflix’in Türk yapımı dizisi “Şimdiki Aklım Olsaydı”nın çekimler başlamadan bir gün öce iptal edilmesi “Dev platform ülkede yasaklanıyor mu?” sorularını da beraberinde getirmişti. Çağan Irmak’ın yöneteceği, Özge Özpirinçci, Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk gibi oyuncuların yer alacağı dizinin, senaryodaki ‘eşcinsel bir karakter’ nedeniyle iptal edildiği öne sürülmüştü.

Netflix’e sansür tartışmaları, Aşk 101 dizisiyle de hız kazanmıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Cüneyt Özdemir’in programında isim vermeden ‘Aşk 101’ dizisinden bahsetmiş, söz konusu yapımda Osman isminde eşcinsel bir karakter olduğunu açıklamıştı. Netflix’te yayınlanan Aşk 101 dizisinde, Osman karakterinin eşcinsel olmaması, ‘sansürün varlığının kanıtı’ olarak yorumlanmıştı.

ERDOĞAN DOĞRUDAN HEDEF ALMIŞTI

Siyasal İslamcı iktidarın sosyal medyayı ve dijital platformları kontrol altına alma hedefi, doğrudan en tepedeki ismin açıklamalarıyla da görünür olmuş durumda.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yine temmuz ayında 138. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” demiş, net şekilde isim vererek, “Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix, niçin şu, bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun yanında, geçtiğimiz yıl “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimi kapsamına alınmıştı. Bu düzenlemeyle, RTÜK’ün internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri denetleyebilmesine imkân sağlanmıştı.

Netflix’in Türkiye’de ofis açması, platformun Türkiye’deki faaliyetlerine devam etmesi bakımından sevindirici bir gelişme olarak görünse de, iktidarın sansürcü yaklaşımı bu mecrada yer alacak içeriklerin ne denli özgürce üretilebileceğine ilişkin soru işaretlerinin de doğmasına sebep oluyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.