Sorajans

26 Kürt siyasetçi için karar…

26 Kürt siyasetçi için karar…
6 views
14 Aralık 2020 - 17:48

“Kobani s-oru-ştur-ması” kapsamında t-utu-kl-anan, aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 26 Kürt siyasetçinin t-utuk-lul-ukl-arının devamına karar verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobani s-oruş-turm-ası” kapsamında haklarında t-ut-uk-lama kararı bulunan aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı 26 siyasetçinin dosyaları üzerinden t-utuk-lu-luk incelemesi yapıldı.

Yüksekdağ ve Demirtaş ile birlik tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP eski milletvekili Aysel Tuğluk ile Nezir Çakan’ın tutukluluk incelemesi Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

Hakimlik tarafından verilen kararda, “tutuklananlar lehine gelişen bir durum olmadığı, üzerine atılan suçların vasfı ve mahiyeti, delil durumu, soruşturmanın sonuçlanmamış olması ve delillerin karartılması ihtimalleri” gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verildi.

YAPILAN İTİRAZ REDDEDİLDİ

Siyasetçilerin tutuklamalarına dair avukatlarınca yapılan itiraz da Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı gerekçelerle reddedildi.

Yüksekdağ ve Demirtaş söz konusu soruşturma kapsamında 20 Eylül 2019 tarihinden bu yana tutuklandı. Yüksekdağ’ın yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, soruşturmaya dair yaptığı incelemede, mükerrer olduğuna dair hazırladığı raporunu da dava dosyasına eklemişti.

20 SİYASETÇİNİN İNCELEMESİNİ FARKLI MAHKEME YAPTI

Soruşturma kapsamında 25 Eylül’de yapılan operasyonda gözaltına alınıp, tutuklanan 20 siyasetçinin tutukluluk incelemesi ise Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı.

Yapılan incelemede hakimlik kararında benzer şekilde “suç vasfı, delil toplanmaması, delillerinin karartılma ihtimali” gerekçeleri sıralanarak, tutukluluğun devamı yönünde karar verildi. Karara dair bir üst mahkemeye yapılan itiraz da yine reddedildi.

Tutukluluk incelemesi yapılan siyasetçiler isimleri şöyle: “HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Beyza Üstün, Ayla Akat Ata ve İbrahim Binici, BDP eski Genel Başkanı Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengül, Mesut Bağcık, Ayşe Yağcı ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs.

Soruşturma kapsamında son olarak HDP eski PM üyesi Meryem Adıbelli tutuklanmıştı. Adıbelli’nin de cezaevine konulması ile soruşturması kapsamında tutuklu siyasetçi sayısı 27’ye yükselmiş oldu.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim 2014 Kobanê eylemleri gerekçeleriyle başlattığı soruşturma kapsamında 25 Eylül tarihinde aralarında Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP eski milletvekili Ayla Akat Ata, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve HDP’nin 2014 yılı Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan isimlerin de olduğu 20 siyasetçi gözaltına alınarak, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilmişti. 8 günlük gözaltının ardından siyasetçilerden 17’si 2 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Siyasetçilerden Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı.

Haklarındaki başka davalardan cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçiler Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Gülser Yıldırım ve Nezir Çakan’ın da aynı soruşturma kapsamında ifadeleri alınmış, cezaevindeki Yıldırım’a ‘ev hapsi’ veren hakimlik, diğer siyasetçiler hakkında ikinci tutukluluk kararı vermişti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir diğer isim olan, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk de ‘yurtdışı çıkış yasağı’ kararıyla serbest bırakılmıştı.

Kaynak: MA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sorajans kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.