Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair açıklama

Sanatçı Kadir İnanır’ın bilincinin açık olduğunu aktaran doktorları, beyin damar tıkanıklığından şüphelendiklerini açıkladı. Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan sanatçı Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair Üniversite...

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim’le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim'le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Amerika Dışişleri’nden Rojava Özerk Yönetimi’ne ziyaret

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin, Rojava Özerk Yönetimi’ni ziyaret ettiği ve SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ve DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ile...

Keskin: 90’ların tetikçileri bugün iktidarın yanında

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, katledilen avukat Medet Serhat’ın mücadelesine dair düzenlenen forumda, 1990'lı yılların tetikçilerinin bugün iktidarın yanında olduğunu söyledi. Toplum ve Hukuk...

Kobanê Davası avukatları: Sahte yargılamaya taraf olmayacağız

Kobanê Davası’nda duruşma periyotlarının bir işkenceye dönüştüğünü belirten avukatlar, sahte yargılamanın tarafı olamayacaklarını söyledi. Kobanê Davası’nda mahkemenin tutumunu protesto eden avukatlar ile Halkların Demokratik Partisi...

Bahçeli: Türkiye sınırları dahilinde Kürdistan diye bir yer yoktur, olmayacaktır

MHP lideri Bahçeli, “Türkiye sınırı içinde Kürdistan diye bir yer yoktur. Gerekirse şehit oluruz ama üniter milli devletimizi asla parçalatmayız. Kürdistan fitnesine bedenlerimizle direnir,...

Van’dan seslendiler: Tek yol ulusal birlik

Aynı Kategoriden

Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı

'Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı "Seni Mermí Manyağı Yaparım Niho’'  

BIRAKIP KAÇTILAR

Manavgat’ta boğularak hayatını kaybeden Ümit Atakaya’yı defin için Afyonkarahisar’a getiren aile, ce-naze-yi yıkamak için gasilhaneye girdiklerinde adeta ş-o-k yaşadı. Haberin devamını okumak için görsele dokunun…...

Namazı Kabul Olmayan 3 Kişi

Namazın kabul olması için bazı hususlar vardır. Bunlar yerine getirilmeyince de namaz kabul olmaz. Namazı kabul olmayan 3 kişi galerimizde. Namaz kılmak Allah rızası için...

Van’da polis müdahalesine rağmen Kürt ulusal birliğine dair açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, tehlikeler karşısında kazanımların kalıcı hale getirilmesinin tek yolunun ulusal birlikten geçtiğini vurguladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), “Şimdi ulusal birlik ve özgürlüğü sağlama zamanı” şiarıyla Kürt ulusal birliğine dair Van’da açıklama yaptı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) milletvekilleri açıklama için kent merkezinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı’nda bir araya geldi. Parka giden tüm sokakları onlarca zırhlı araçla ablukaya alan polislerin engellemesi üzerine partililer, ara sokaklarda bekleyen yüzlerce kişiyle birlikte İpekyolu İlçe Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevine destek sloganları atan kitleye, Beşyol Meydanı’nda gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale edildi. Müdahaleye rağmen kitle parti binası önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

Ortak metnin Kürtçesini DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Türkçesini ise DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz okudu. Açıklama şöyle: “Batı Modernitesi ile birlikte egemen bölgesel ulus devletlerin ve emperyalist güçlerin eliyle Kürt halkının varlığı inkar edilmeye başlandı. Buna itiraz eden halkımız dört parça Kürdistan’da aynı zihniyetin eliyle insanlık dışı katliamlara maruz kaldı. Fakat tüm katliamlara, tenkil, tedip ve tehcire rağmen ne varlığından ne de mücadelesinden asla vazgeçmedi. En zorlu koşullarda bile yeniden ayağa kalkmayı; egemenlere ve işgalcilere karşı varlığını, dilini, kültürünü hep savundu ve savunmaya da devam ediyor.

KAZANIMLARI KORUMANIN YOLU BİRLİK

Bugün 21. yüzyıldayız. Düne kadar Kürt katliamlarını birlikte tasarlayan güçler bugün Kürtlerle müttefik olmaya çalışıyorlar. Elbette ki bu durum Kürt halkının iki yüz yıllık direnişinin bir ürünüdür. Fakat ne Kürt halkı açısından ne de asırlardır birlikte yaşadığımız komşu halklar açısından tehlike geçmiş değildir. Dolayısıyla mücadelemizi çağdaş demokrasinin ilkeleri ve değişen dünyanın koşullarına uyarlamak ve yeniden kurmakla karşı karşıyayız. Bu nedenle inancımızı ve kararlılığımızı temel sorumluluklar ve tarihsel görevler ışığında yeniden güncelleyerek yola devam etmeliyiz.

Güncel tehlikeler karşısında kazanımlarımızı büyütmenin, korumanın ve kalıcı hale getirmenin öncelikli yolu ulusal birliğimizi sağlam bir zemine taşımaktan ve her türlü saldırıya karşı belli direnç noktaları oluşturmaktan geçer. Buradan hareketle yüksek sesle şunun bilinmesini istiyoruz: Hiçbir Kürt ne siyaseten ne de sosyal meseleler bağlamında artık bir başka Kürdün kanını akıtmamalıdır. Hiçbir Kürt bir başka Kürde kötülük yapmamalı, bölgesel ve hegemon devletlerin çıkarları için hiç bir Kürt gücü diğer bir Kürt gücünü hedef almamalıdır. Kazanmak, başarmak ve haklı olmak istiyorsak, başka halklarla kardeş olmak istiyorsak, başka güçlerle diplomatik ilişki kurmak istiyorsak öncelikle bunu kendi içimizde başarmak ve başlatmak zorundayız.

BİRLİKTE HAREKET EDELİM

Halkımızın da Kürdi siyasetlerden temel beklentisi bu yöndedir. Dolayısıyla halkın birlik temelli özlemlerini ve ulusal birlik ruhunu karşısına alan herhangi bir Kürt yapısı amacı ne olursa olsun, gücünü nereden alıyorsa alsın kaybetmeye mahkumdur. Bizler halkımızın önümüze koyduğu sorumluluklar ve görevler temelinde yola devam edeceğimizi bir kez daha basın ve kamuoyu önünde deklere ederken tüm Kürt halkını ve Kürdi siyaseti bu ilkelerle hareket etmeye davet ediyoruz.

Bugün birliğimize en çok saldıran güç AKP-MHP bloğudur. Bu blok tüm faşizan uygulamaları, öncelikle Kürtlerin yaşam ve yönetim alanlarını bir laboratuvara dönüştürerek Kürtler üzerinde denemekte, sonra da bu uygulamaları tüm Türkiye’ye ve bölgeye yaymaktadır. Bu bloğun kayyım rejimi ve savaş politikaları bunun en iyi örnekleridir.

ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ

AKP-MHP bloğunun uzun süreden beri hukuku askıya alarak ultra OHAL rejimi ile hareket etmesi 90’lı yılların özlemiyle ilgilidir. Kürt düşmanlığı ekseninde kaos ve felaketler üreterek ülkeyi yönettikleri ve bu şekilde iktidarlarını ayakta tutukları artık ayyuka çıkmış bulunmaktadır. Tüm Türkiye halkı artık bu oyunu görmelidir. Bu blok yıllardır binlerce Kürt’ün evini basıp on binlercesini zindanlara kapatmasıyla Evren rejiminin uzantısı olduğunu tescillemiştir.

Bizler bu zulmü asla kabul etmeyeceğiz ve boyun eğmeyeceğiz. Kürtlere düşmanlık edenlerin artık kaybettiğini tüm Türkiye halkları ve dünya görmek zorundadır. Kürtlere düşmanlık eden bu bloğun arkasından gitmek felaketi körüklemek ve kaosu beslemekle eşdeğerdir. Hem halkımıza hem de Türkiye halklarına çağrımız AKP-MHP bloğunun ömrünü tamamladığını görerek tercihlerini bu bloktan yana kullanmaktan vazgeçmeleri yönündedir.

TECRİT BÜYÜK BİR UTANÇTIR

AKP-MHP faşist bloğun en büyük hukuksuzluğunun yürütüldüğü diyet bir konuda İmralı Adasında ısrarla sürdürülen tecrit rejimidir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan hukuksuzluk bu adada AKP-MHP bloğunun keyfiyetiyle devam etmektedir. Hiçbir insani hakkın gözetilmediği ve kendisine has yapısıyla İmralı sistemi adeta bir işkence yöntemine dönüşmüştür. İmralı adasındaki tecrit Türkiye için büyük bir utançtır. Bunu kabul etmek kesinlikle mümkün değildir. Yakın zaman önce hukuksuz bir şekilde tutuklanan DTK Eş Başkanı Sayın Leyla Güven’in başlattığı açlık grevleri ile kısmen tecrit sonlandırılmış ve bizzat adalet bakanı tecridin kaldırıldığını duyurmuştu. Bugün gelinen noktada tecrit devam ettiği için açlık grevleri yeniden başlamıştır.

TECRİT LAĞVEDİLMELİ

Bizler şimdiden cezaevlerinde olası herhangi bir olumsuz durumun failinin AKP-MHP bloğu olduğunu buradan ilan etmek istiyoruz. Zaten her türlü insanlık dışı muamelenin, ayyuka çıkmış hak ihlallerinin, işkence laboratuvarı işlevi gören İmralı tecridinin tüm cezaevlerine uygulandığı bu pandemi günlerinde cezaevinde başlatılan açlık grevleri aileleri, halkımızı ve bizleri çok tedirgin etmektedir. Bizler yetkilileri bir an önce bu keyfi tutumdan vazgeçirmeye ve tecridi kaldırarak koşulların düzeltilmesine davet ediyoruz. Ne zaman tecrit kaldırılmışsa Türkiye rahat bir nefes almıştır. Bunu hiç kimse inkar edemez. Çünkü defalarca bunu deneyimlemiş bulunmaktayız. Türkiye artık bu tecrit ile bir yere varmayacağını görmeli ve İmralı Adasında bulunan Sayın Abdullah Öcalan ve arkadaşları üzerinde sürdürülen özel statüyü bir an önce lağvetmelidir.

AİHM KARARI

Tüm kamuoyunun bildiği gibi AİHM, haksız ve hukuksuz bir şekilde yıllardır siyasi rehine muamelesi gören Sayın Demirtaş hakkında derhal tahliye kararı verdi. Bu kararda asıl önemli olan nokta ise tüm demokratik siyaset alanlarına ve başta DTK olmak üzere tüm demokratik kurumlara yapılan müdahalelerin büyük bir hukuksuzluk olduğunun tescillenmesiydi. AİHM bu kararla devleti, demokratik siyasete yapılan müdahalelerden bir an önce vazgeçirmeye çağıran kesin bir karar almıştır. Biz de buradan seslenmek istiyoruz. Sayın Demirtaş başta olmak üzere rehin alınan tüm siyasi tutsakları derhal serbest bırakın, kurumlarımız üzerinde yürüttüğünüz hukuksuz uygulamalardan vazgeçin, AİHM kararını uygulayın ve siyasi zeminde sadece siyaseten Kürtlerle rekabet etmeyi deneyin. Bunun dışındaki tüm yöntemler bizim için gayri meşrudur. Bu bağlamda tüm demokratik çevreleri bu kararın uygulanması için duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bizler de arkadaşlarımız ve kurumlarımız özgür olana kadar dışarı da mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız ve tüm halkımızı siyasi tutsaklara yönelik özgürlük çağrımıza ses olmaya davet ediyoruz.

MÜCADELEYİ BİRLEŞTİRECEĞİZ

Kürt halkı için ulusal birlik ne kadar stratejik bir olgu ise barış ve demokrasi odaklı adaletin ve eşitliğin egemen olduğu bir düzenin tesisi de bir o kadar stratejiktir. Sorunların ve bu sorunlara bağlı mücadele biçimlerinin birbiriyle ilişkili olması bizi kolektif mücadele biçimleriyle hareket etmeye zorluyor. Kaldı ki doğru olan da budur. Onun için Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin baskıya ve sömürüye uğradığı tüm zeminler bizler için mücadele ruhumuzu ve kararlılığımızı tekrar tekrar birleştireceğimiz mücadele alanlarıdır. Tüm halkımız ve dostlarımızın bundan hiç şüphesi olmasın.

Bu bağlamda; bizler, bir taraftan ulusal birlik ruhu ile Kürt halkı üzerindeki sömürgeciliğe karşı omuz omuza verirken diğer taraftan halkımızın diğer halklarla otoriter rejimlere karşı demokratik düzenin inşası için verdiği amansız mücadeleyi de sürdürmeye kararlıyız. Bizler, halkımızın ulusal birliğini sağlaması, politik, kültürel ve iktisadi haklarının anayasal sözleşmelerle güvence altına alınması tüm yurttaşların eşit ve özgürce yaşayacağı demokratik rejimlerin inşası için barışçıl ve demokratik mücadelemizi evrensel hukuk ilkeleri temelinde sürdürmeye kararlıyız. Bunu başaracak inancımız, kararlılığımız ve inşa edecek gücümüz var. Hiçbir baskı, hiçbir katliam özgürlük arzumuzdan ve demokratik topluma olan inancımızdan daha büyük ve sarsıcı olamaz. Yaşadığımız faşizm ne kadar haklı olduğumuzun göstergesidir. Tüm halkımıza ve dostlarımıza haklılığımızı mücadele kararlılığımızla yeniden birleştirme sözü veriyoruz. Yaşasın Kürt halkının ulusal birliği. Yaşasın demokratik siyaset mücadelemiz, Kürt halkı kazanacak, demokrasi ve barış kazanacak.”

Tüm Haberler

Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı

'Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı "Seni Mermí Manyağı Yaparım Niho’'  

BIRAKIP KAÇTILAR

Manavgat’ta boğularak hayatını kaybeden Ümit Atakaya’yı defin için Afyonkarahisar’a getiren aile, ce-naze-yi yıkamak için gasilhaneye girdiklerinde adeta ş-o-k yaşadı. Haberin devamını okumak için görsele dokunun…...

Namazı Kabul Olmayan 3 Kişi

Namazın kabul olması için bazı hususlar vardır. Bunlar yerine getirilmeyince de namaz kabul olmaz. Namazı kabul olmayan 3 kişi galerimizde. Namaz kılmak Allah rızası için...

Ezan Sesine Neden Ulurlar

Ezan okunurken köpekler neden ulur? Neden bir ağızdan ulumaya ve tepki vermeye başlarlar, soruları uzun yıllardır vatandaşlar tarafından sık sık araştırılır. Bu konu hakkında...

israilden aciklama

Haddini aşan İsrail basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin iç meselelerine odaklanması gerektiği aksi durumda sonunun Muammer Kaddafi, Hüsnü Mübarek ve Zeynel Bin Ali...

Allah Kimseye Yaşatmasın

Merhaba Ben Zeynep; Yaşadığım bu olayı sizlerle paylaşıp paylaşmama hususunda çok endişeliydim, fakat bizim yaşadıklarımızı yaşayan birçok ailenin olduğunu bildiğim için, onlara bir umut...

Çalışacak eleman bulamıyor

Çeşitli bölümlerde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet eden üretici, 8 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen eleman bulamadıklarını belirtti.Ayrıntılar Haberin Devamındadır… 8 bin lira maaşla...

Bakanlıktan açıklama

İçişleri bakanlığından açıklama İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen sokağa çıkma yasağı konusunda  açıklamalarda bulundu. Artan...

Üç gün onunla dört gün benimle

Başı bağlı Adama Kaçan Kadı Pes Dedirtti.. 3 Gün Eşiyle 4 Gün Benimle Olacak E-vli ve 4 çocuklu adama kaçan 18 yaşındaki kadın: Haftanın...

Kız Henüz 16 yaşında

Kız Uyurken Yanına Geldiler ve…! Üstelik 16 Yaşında Henüz.Yaptıkları….Böyle olayları duydukça insanlar çocuklarını yanından ayırmaya korkuyor..Maalesef bu haberler herkesi derinden üzüyor.. Mardinin Yeşilli ilçesinde...

Tavuk döner

V-irüsten dolayı üç ay dükkanı açamayınca özlemiş herkes, saat üç oldu ve neredeyse dönerim kalmadı. Kasada paraları sayarken bir çocuk yanaştı._Abi kaç para dedi....

Yol Kenarındaki Bu Kadın

Yol Kenarındaki Bu Kadın, Tır Şoförünü Durdurdu. Bakın Binince Ne Yaptı? Bir gün kamyon şöförü alışkın olduğu üzere yine yollardaydı. Uzun yollara gelip gitmekten...

Bayağı etkileyici

Yaşar Alptekin kimdir kaç yaşında aslen nereli evi canlı yayında olay oldu. İslami kimliğini ön plana çıkaran Yaşar Alptekin’in evi şaşırttı. Gençliğinde yakışıklılığı ile...

İlgili olabilecek haberler