Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair açıklama

Sanatçı Kadir İnanır’ın bilincinin açık olduğunu aktaran doktorları, beyin damar tıkanıklığından şüphelendiklerini açıkladı. Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan sanatçı Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair Üniversite...

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim’le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim'le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Amerika Dışişleri’nden Rojava Özerk Yönetimi’ne ziyaret

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin, Rojava Özerk Yönetimi’ni ziyaret ettiği ve SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ve DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ile...

Keskin: 90’ların tetikçileri bugün iktidarın yanında

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, katledilen avukat Medet Serhat’ın mücadelesine dair düzenlenen forumda, 1990'lı yılların tetikçilerinin bugün iktidarın yanında olduğunu söyledi. Toplum ve Hukuk...

Kobanê Davası avukatları: Sahte yargılamaya taraf olmayacağız

Kobanê Davası’nda duruşma periyotlarının bir işkenceye dönüştüğünü belirten avukatlar, sahte yargılamanın tarafı olamayacaklarını söyledi. Kobanê Davası’nda mahkemenin tutumunu protesto eden avukatlar ile Halkların Demokratik Partisi...

Bahçeli: Türkiye sınırları dahilinde Kürdistan diye bir yer yoktur, olmayacaktır

MHP lideri Bahçeli, “Türkiye sınırı içinde Kürdistan diye bir yer yoktur. Gerekirse şehit oluruz ama üniter milli devletimizi asla parçalatmayız. Kürdistan fitnesine bedenlerimizle direnir,...

Muhsin Osman: Önemli olan birliğimizdir

Aynı Kategoriden

Allah Kimseye Yaşatmasın

Merhaba Ben Zeynep; Yaşadığım bu olayı sizlerle paylaşıp paylaşmama hususunda çok endişeliydim, fakat bizim yaşadıklarımızı yaşayan birçok ailenin olduğunu bildiğim için, onlara bir umut...

Çalışacak eleman bulamıyor

Çeşitli bölümlerde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet eden üretici, 8 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen eleman bulamadıklarını belirtti.Ayrıntılar Haberin Devamındadır… 8 bin lira maaşla...

Bakanlıktan açıklama

İçişleri bakanlığından açıklama İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen sokağa çıkma yasağı konusunda  açıklamalarda bulundu. Artan...

Kürt birliğinin önemine değinen Araştırmacı-Yazar Muhsin Osman, “Önemli olan dü-şma-nın büyüklüğü değil, bizim birliğimizdir. Birlikle büyük kazanabiliriz” dedi.

Küresel güçlerin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme projeleri içerisinde rol alarak, mevcut statüko yapılarını korumaya çalışan İran, Irak, Suriye ve Türkiye, yıllardır bölgede Kürt sorununu çözümsüz bırakarak, varlıklarını sürdürmeye çalışıyor.

“Tekçi”, “milliyetçi”, “inkarcı” ve “devletçi” politikalarla varlıklarını sürdüren bu devletler, yıllardır bölgede ekonomik, siyasal, askeri, toplumsal ve diplomatik sorunlarla iç içedir. Ortadoğu’da önemli bir güç haline gelen Kürtlere karşı geliştirilen politikalar, Kürt sorununu derinleştirirken, bölge barışına ve özgürlüğüne de büyük darbe vuruyor. Bölgesel ve küresel ilişkilerini Kürt kazanımlarını yok etmek üzerine planlayan ve yıllardır bu politikaları varlık yokluk meselesi haline getiren Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve Federe Kürdistan’a yönelik sık sık operasyonlar düzenliyor.

İçerde büyük bir ekonomik, siyasi kriz, dışarıda İdlib, Libya, Doğu Akdeniz’de Türkiye ciddi sorunlar yaşasa da, Kuzey ve Doğu Suriye ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürt kazanımlarına yönelmekten, saldırmaktan geri durmuyor. Kürtler arasında ulusal birliğin gelişmesini engellemek, parçalanmışlığı derinleştirmeyi hedefe koyan Türkiye, bölgede Kürt karşıtı politikalarını her daim diri tutmak istiyor.

Türkiye’nin son dönemde Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakınlaşması ve Kürt kazanımlarına karşı ortak bazı adımlar atması Kürtler tarafından tepkiyle karşılandı. Kazanımları koruma ve bölgede statü sahibi olmak isteyen Kürtler, ulusa birliğin oluşması ve parçalı görünmeye son vermek için arayış içinde.

Bölgede Kürt halkına karşı geliştirilen saldırı ve planları değerlendiren Federe Kürdistanlı Araştırmacı-Yazar Muhsin Osman, Kürtler özgür olmadan Türk, Arap ve Farsların asla rahat olamayacağını ifade etti.

KÜRT ÖZGÜR DEĞİLSE…

Kürt halkının çok hassas bir süreçten geçtiğini ifade eden Muhsin Osman, bölge devletlerinin Kürt karşıtı politikalarıyla hem kendilerini hem bölgeyi derin bir krize sürüklediğini belirtti. Muhsin Osman, “Kürt halkı haklarına ve özgürlüğüne kavuşmadan bölgedeki sorunlar çözülemez. Derinleşen krizlerde, sorunlarda DAİŞ gibi örgütler peydahlanıyor. Türkiye, İran, Suriye, Irak gibi devletler akıllarını başlarına toplamaz, Kürtlerin meşru haklarını tanımazlarsa hiçbir zaman huzuru sağlayamayacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

ŞENGAL’İ YOK ETME VE İŞGAL PLANI

KDP ve Irak merkezi hükümeti arasında Şengal’e ilişkin imzalanan anlaşmayı değerlendiren Muhsin Osman, Türkiye’nin Sevr ve Lozan anlaşmalarından beri Musul’u ele geçirmeye çalıştığını ifade etti. DAİŞ’in 2014 yılında Şengal saldırısının Erdoğan isteği ve desteğiyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Muhsin Osman, Musul kemerindeki Kürt Êzidîlerin yok edilmesinin hedeflendiğini ancak gelişen direniş ile hedefin boşa çıkarıldığını söyledi. Muhsin Osman, Şengal’e yönelik saldırıların ve son olarak imzalanan anlaşmanın amacının Kürt kazanımlarını yok etmenin yanı sıra Federe Kürdistan ile Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi arasındaki Şii Hilali’ni kopararak Sünni Kemerini oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Muhsin Osman, “Erdoğan tren hattı ile Telafer’e, oradan da Bağdat’a uzanan bir hat oluşturmak istiyor. Türkiye’nin yapmak istediği KDP ve Amerika ile Şengal’de huzuru ve barış ortamını bozarak Êzidîlerin yerlerine dönüşü engellemektir. Ancak şimdiye kadar hem sahada hem yaşamda bu anlaşmaları gerçekleşmedi ve bölgede yaşayan halk kabul etmedikçe gerçekleşmeyecek” diye konuştu.

ORTAK POLİTİKA ÜRETMELİLER

Küresel güçlerin Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgede yapmak istedikleri değişiklikleri hatırlatan Muhsin Osman, bu plan kapsamında rol almak isteyen Türkiye, Irak ve İran eliyle gerçekleşen her anlaşmanın Kürtlerin zararına olduğunun altını çizdi.

Ortadoğu’nun yeniden dizayn sürecinde ulusal birlik ve ortak politikalarla kazanım elde edebileceğine işaret ederek Muhsin Osman, “100 yıl önce bölge dizayn edilirken Kürtler zihinsel olarak hazır olmadığı için imkanları kullanmadılar ve kaybettiler. Kürtler ortak platformlar kurarak, kendi kaderlerini ilgilendiren proje ve politikalar geliştirmelidirler. Süreci ortak politikalar üreterek karşılamalılar. Böylece büyük kazanımlar elde edilebilir” dedi.

ERDOĞAN YENİ ROL ARAYIŞINDA

ABD Başkanı olması beklenen Biden’ın Türkiye’ye yönelik yaptığı açıklamaların sert olduğunu belirten Muhsin Osman, Erdoğan’ın Irak Başbakanı Kazimi’yi Türkiye davetiyle ve bölgede farklı ilişkiler geliştirerek yeni rol almaya çalıştığını kaydetti. Türkiye’nin kuruluşundan beri hiçbir zaman bu kadar kötü bir durumda olmadığını dile getiren Muhsin Osman, “Biden’in planına göre Erdoğan Eylül ayına kadar iktidarda kalmayacak. Bu açıdan Erdoğan bazı yumuşak adımlar atmak istiyor. Hem Irak ile hem diğer bölgeler ile sıcak ilişkiler geliştirmek istiyor. Yeni roller almak istiyor” dedi.

HALK TÜRKİYE’DEN RAHATSIZ

KDP’nin Türkiye ile ilişkilerinden, Türkiye’ye ait çok sayıda karakolun bölgede kurulması ve MİT faaliyetlerinin halkta büyük tepkiye neden olduğunu ifade eden Muhsin Osman, “Şeladizê’de halkın Türk tanklarına çıkarak, neler yaptıklarını gördük. Türk devletine ve KDP’ye karşı rahatsızlık nedeniyle gerçekleşen protestolarda resmi olmayan rakamlara göre 300 kişi cezaevlerinde bulunuyor. Halk her zaman direnişte ve yaşananların bilincindedir. KDP’den sonra Türkiye orada hükümran oldu. KDP Politbüro Üyesi Ethem Barzani de, Türkiye’nin sadece Rojava’yı değil Behdinan’ın bir bölümünü de işgal ettiğini söylemişti. Herkes yaşananların farkında” diye belirtti.

SORUNLAR PKK’YE YÜKLENİYOR

Muhsin Osman, KDP’nin askeri, siyasi ve ekonomik olarak Türk devletine teslim olduğunu belirterek, “Halkın içinde bulunduğu kötü durum için KDP hatanın kendinde olmadığını söylüyor. Bu nedenle halkı meşgul etmek için de ‘PKK gelmiş, bu nedenle çalışamıyoruz, halkımıza hizmet edemiyoruz, PKK bize sorun yaratıyor’ şeklinde anti propagandalarla, yer yer çatışmalarla durumu idare etmeye çalışıyor. Ancak KDP’nin savaş gücü yoktur, savaşamaz ama böylesi argümanlar ile sorunlar yaratabilir” ifadelerini kullandı.

SİLAH KÜRT SORUNUNU DERİNLEŞTİRDİ

Türkiye’nin salt silahla Kürtlere karşı bir zafer elde edemeyeceğini dile getiren Muhsin Osman, “Irak Baas Partisi kimyasallar kullandı, her türlü ağır silahlarla katliamlar yaptı. Kürdistan’ı işgal eden güçler yüzyıldır silahı Kürtlere karşı kullandı. Ama peki Kürt sorunu çözüldü mü? Aksine her geçen gün daha da büyüdü. Türkiye hangi rüyayı görürse görsün durumu her zamankinden daha kötüdür. Kürtlerin durumu ise moral açısından, bilinç açısından en yüksek düzeydedir. Halk birdir. Efrîn’de, Kobanê’de, Kerkük’te, Xaneqin’de, Şengal’de, Mahmur’da halkın bir olduğunu gördük. Kerkük’te KDP, YNK ve PKK güçleri yan yana savaştı. Mahmur’da da aynı şey yaşandı. Kürtler dünya manşetlerinde birinci sırada yer aldı. Artık Kürt sorunu dünya sorunu oldu. Buna karşı Türkiye dünya basınının gözünde, halkların gözünde çok kötü bir durumda. Erdoğan Türkiye’yi 50 yıl geri götürdü diyebilirim” diye konuştu.

HER ŞEYİMİZ BİR ANCAK…

Kürtlerin yüz yılda çok büyük direnişler geliştirdiğini ancak direnişlerin parçalı ve birlikten yoksunluğu nedeniyle ağır sonuçlara yol açtığını kaydeden Muhsin Osman şöyle devam etti: “Fikirlere siyah ve beyaz şeklinde yaklaşılırsa, siyah ve beyazın diyalog kuramayacağını görürüz. Bugüne kadar Kürtlerde ulusallık coğrafya üzerine kuruldu, fikirler üzerine kurulmadı. Bunun da anlamı şudur ki bilincimiz parçalanmış. Toprağı birleştirmeden önce bilincimizi bir kılmalıyız. Çünkü düşmanımız birdir. Aynı zamanda derdimiz de birdir. Şehitlerimiz, toprağımız, tarihimiz yani her şeyimiz birdir. Ancak biz parçalıyız. Sadece YNK doğrudur, sadece PKK doğrudur ya da sadece KDP doğrudur dersek sorunu çözemeyiz. Hepsinin hataları ve doğruları var. Bizim görevimiz biz bu yanlışları nasıl düzelteceğimizi bilmektir.”

BİRLİK İLE BÜYÜK KAZANALIM

Kürt örgütleri ve partileri arasındaki sorunların çözümüne ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Muhsin Osman, bir partinin büyüklüğünün temsil ettiği kitle ya da bulundurduğu silahlar ile değil, aklı, toleransı, tahammülü ve fikirlerinde olduğunu söyledi. PKK, YNK, KDP, PYD ve diğer partilerinin kitlelerinin farklı partiler yerine öncelikle kendi partilerini eleştirmeleri gerektiği anlatan Muhsin Osman, “Kürtlerin derdi Erdoğan’a, Bağdat’a Tahran’a bağlı değil. Kürtlerin derdi kendileriyle. Mesele düşmanın büyüklüğü değil, bizim birliğimizdir. Birlikle büyük kazanabiliriz. Öncelikle biz birbirimizi kabul etmeliyiz. Oluşturulacak birlik ile nasıl kendilerini yöneteceklerini dost ve düşmana göstermeliler” ifadelerini kullandı.

MA / İdris Sayılğan

Tüm Haberler

Allah Kimseye Yaşatmasın

Merhaba Ben Zeynep; Yaşadığım bu olayı sizlerle paylaşıp paylaşmama hususunda çok endişeliydim, fakat bizim yaşadıklarımızı yaşayan birçok ailenin olduğunu bildiğim için, onlara bir umut...

Çalışacak eleman bulamıyor

Çeşitli bölümlerde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet eden üretici, 8 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen eleman bulamadıklarını belirtti.Ayrıntılar Haberin Devamındadır… 8 bin lira maaşla...

Bakanlıktan açıklama

İçişleri bakanlığından açıklama İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen sokağa çıkma yasağı konusunda  açıklamalarda bulundu. Artan...

Üç gün onunla dört gün benimle

Başı bağlı Adama Kaçan Kadı Pes Dedirtti.. 3 Gün Eşiyle 4 Gün Benimle Olacak E-vli ve 4 çocuklu adama kaçan 18 yaşındaki kadın: Haftanın...

Kız Henüz 16 yaşında

Kız Uyurken Yanına Geldiler ve…! Üstelik 16 Yaşında Henüz.Yaptıkları….Böyle olayları duydukça insanlar çocuklarını yanından ayırmaya korkuyor..Maalesef bu haberler herkesi derinden üzüyor.. Mardinin Yeşilli ilçesinde...

Tavuk döner

V-irüsten dolayı üç ay dükkanı açamayınca özlemiş herkes, saat üç oldu ve neredeyse dönerim kalmadı. Kasada paraları sayarken bir çocuk yanaştı._Abi kaç para dedi....

Yol Kenarındaki Bu Kadın

Yol Kenarındaki Bu Kadın, Tır Şoförünü Durdurdu. Bakın Binince Ne Yaptı? Bir gün kamyon şöförü alışkın olduğu üzere yine yollardaydı. Uzun yollara gelip gitmekten...

Bayağı etkileyici

Yaşar Alptekin kimdir kaç yaşında aslen nereli evi canlı yayında olay oldu. İslami kimliğini ön plana çıkaran Yaşar Alptekin’in evi şaşırttı. Gençliğinde yakışıklılığı ile...

Beklenen Net Açıklama Geldi

Yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı merak ediliyor. Asgari ücretle ilgili bir açıklama da Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonundan (DİSK) geldi. Düzenlenen basın toplantısında...

kaplanın kafesindeki adam

Hayvanat bahçesini gezerken dengesini kaybetip kaplanların bulunduğu alana düşen adam, kaplanla karşı karşıya kaldı

Parkta Uygunsuz Halde

Parklarda çocuklar oynar, aileler piknik yapar, arkadaşlar toplanıp sohbet eder… Ancak bazı çiftler, parkları amacı dışında kullanıyor ve çevresindekileri umursamıyor. Umursamadıkları için de başkaları...

Baris Manco

Barış Manço’nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş. Araştırdımki hikayesi aynen şöyle. Mehmet Ağa Aslen Karamanlı...

Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair açıklama

Sanatçı Kadir İnanır’ın bilincinin açık olduğunu aktaran doktorları, beyin damar tıkanıklığından şüphelendiklerini açıkladı. Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan sanatçı Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair Üniversite...

Serdar Ortaç sevenlerini ü’zdü

Serdar Ortaç’tan sevenlerini yasa boğan haber,sosyal medya üzerinden k-umar oynayıp borç b-atağına saplanan ünlü şarkıcı Serdar Ortaç herkesi ş-oke etti. Allah B-elamı versin! Şarkıcı Serdar...

İlgili olabilecek haberler