Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair açıklama

Sanatçı Kadir İnanır’ın bilincinin açık olduğunu aktaran doktorları, beyin damar tıkanıklığından şüphelendiklerini açıkladı. Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan sanatçı Kadir İnanır’ın sağlık durumuna dair Üniversite...

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim’le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Filiz Deniz soruyor sanatçı Ferhat Tunç yanıtlıyor: Dersim'le Helalleşme mümkün olabilir mi?

Amerika Dışişleri’nden Rojava Özerk Yönetimi’ne ziyaret

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin, Rojava Özerk Yönetimi’ni ziyaret ettiği ve SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ve DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ile...

Keskin: 90’ların tetikçileri bugün iktidarın yanında

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, katledilen avukat Medet Serhat’ın mücadelesine dair düzenlenen forumda, 1990'lı yılların tetikçilerinin bugün iktidarın yanında olduğunu söyledi. Toplum ve Hukuk...

Kobanê Davası avukatları: Sahte yargılamaya taraf olmayacağız

Kobanê Davası’nda duruşma periyotlarının bir işkenceye dönüştüğünü belirten avukatlar, sahte yargılamanın tarafı olamayacaklarını söyledi. Kobanê Davası’nda mahkemenin tutumunu protesto eden avukatlar ile Halkların Demokratik Partisi...

Bahçeli: Türkiye sınırları dahilinde Kürdistan diye bir yer yoktur, olmayacaktır

MHP lideri Bahçeli, “Türkiye sınırı içinde Kürdistan diye bir yer yoktur. Gerekirse şehit oluruz ama üniter milli devletimizi asla parçalatmayız. Kürdistan fitnesine bedenlerimizle direnir,...

Ebdi: 2021’de siyasi çözüm olanakları kısmen gelişecek

Aynı Kategoriden

Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı

'Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı "Seni Mermí Manyağı Yaparım Niho’'  

BIRAKIP KAÇTILAR

Manavgat’ta boğularak hayatını kaybeden Ümit Atakaya’yı defin için Afyonkarahisar’a getiren aile, ce-naze-yi yıkamak için gasilhaneye girdiklerinde adeta ş-o-k yaşadı. Haberin devamını okumak için görsele dokunun…...

Namazı Kabul Olmayan 3 Kişi

Namazın kabul olması için bazı hususlar vardır. Bunlar yerine getirilmeyince de namaz kabul olmaz. Namazı kabul olmayan 3 kişi galerimizde. Namaz kılmak Allah rızası için...

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Ronahi TV’ye verdiği mülakatta, Suriye’de 2021 yılında siyasi çözüm olanaklarının kısmen gelişeceği öngörüsünde bulundu. Ebdi, “Ancak tehlike devam ediyor” diyerek Türk saldırılarına da dikkat çekti.

Mazlum Ebdi, KDP’nin Türk devletiyle birlikte PKK’ye saldırması ve KDP ile PKK arasındaki olası bir savaşa ilişkin, “Eğer bir taraf saldırmak isterse, Rojavalı güçler olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bir tarafın de facto bir durum yaratmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Mazlum Ebdi, yani General Mazlum Ronahi TV’de yayınlanan özel bir programa konuk oldu. Türk devletinin bir çözümün gelişmesini istemediğinin altını çizen Ebdi, “Türk devletinin gerek Libya gerekse Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük amacı aynıdır. Ancak mevcut siyasi koşullar eskisinden daha zor. Türk devleti artık geçen yılki gibi istediği şekilde bir saldırı imkanı bulamayacak ve planlarını gerçekleştiremeyecek. Hem bölgesel hem de küresel şartlar buna el vermiyor” dedi.

Ebdi şunları ekledi: “Suriye devleti de aynı şekilde hakimiyetini kurmaya çalışıyor. Onun için de durum çok zor. Uluslararası dengeler buna el vermediği gibi, kendi güçleri de buna yetmiyor. O açıdan Suriye sorunu diyalog yoluyla çözülmek durumundadır.

Bana göre 2021 yılında sorunların siyasi çözümünün olanakları kısmen gelişecektir. Ancak tehlike devam ediyor. Özellikle Türk devletinin saldırıları devam ediyor. Biz bunlara karşı hazırlıklı olacağız. Halkımız da buna hazır olmalıdır.”

DAİŞ TEHLİKESİ

DAİŞ tehlikesine de dikkat çeken Ebdi, ” Uluslararası Koalisyon’a da bu konuda hata yapılmaması gerektiği yönünde sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Çünkü DAİŞ’e karşı mücadelenin dozajı düşürülürse tüm dünya için yeniden büyük tehlike haline gelecektir” vurgusunda bulundu.

ROJAVA’DA KÜRTLER ARASI GÖRÜŞMELER

Rojava’da Kürtler arası görüşmelere ilişkin durumu değerlendiren Ebdi, “Diyalog halen durmuş değil ama bir süredir görüşmelere ara verilmiş ve kendine göre bazı nedenleri var” diye belirtti. (Aldar Xelilin aciklamalari olmustu)

Tarafların hazır olduğu bir dönemde diyalogun kaldığı yerden devam etmesi beklentisini ifade eden Ebdi, şunları belirtti:

Benim kanaatime göre kimi iyi çalışmalar da yapıldı. Rojava’daki Kürtlerin birliği konusunda bazı sorunlar vardı, kısmen çözüldü. Bu görüşmelerde ortaya çıkan şey, Kürt taraflarının istemesi durumunda sorunları kendi aralarında çözerek birliklerini sağlayabilecekleridir.

Bazı esaslı sorunlar vardı, siyasi birtakım hususlar çelişki konusuydu ve aşıldı. Gerek Suriye rejimine yaklaşım gerekse de bazı dış güçler ve bölgesel güçlere yaklaşımda bir uzlaşı sağlandı. Kaldı ki bunlar kamuoyuna da açıklandı.

Rojava’nın nasıl yönetileceğine ilişkin de bir uzlaşı ortaya çıktı. Özerk Yönetim’e katılım konusunda da bir uzlaşı sağlandı. Halen pratikleşmese de ENKS’nin yönetime katılım konusunda da uzlaşı sağlandı. Bana göre geriye kalan sorunlar esaslı sorunlar değildir. Kimi çelişkili hususlar devam etse de bana göre diyalog yoluyla çözülebilecek hususlardır. İki tarafın da hazır olduğu bir dönemde görüşmeler kalınan yerden devam edecektir.

Rojava’da uzlaşmanın sağlanması gerekir. İlk kez Rojavalı Kürtler arasında ve Rojava topraklarında böyle bir diyalog gelişiyor. Qamışlo görüşmeleri kapsamında bu gelişiyor. Bana göre herkesin bu sürecin başarıyla sonuçlanması için daha fazla çalışması gerekir.”

GÜNEY’DEKİ GERİLİM

Güney Kürdistan’da KDP’nin gerillanın kontrolündeki alanlara güç sevk etmesiyle yaşanan gerilim ve bu gerilimin sona ermesi için yürütülen çabaları programda değerlendiren Ebdi, kimsenin Kürtler arası çatışmayı desteklemediğini kaydetti.

Kendisinin de KNK ile Kürdistan Parlamenterler Bİrliği’nin toplantısına katıldığını söyleyen Ebdi, şöyle konuştu:

KNK ile Kürdistan parlamenterler birliğinin toplantısına ben de katıldım. Kürdistan artık 20 yıl önceki Kürdistan değildir. 2000’den önce Kürt güçleri arasında iç çatışma yaşanıyordu. Başurê Kürdistan’daki güçler arasında bu yaşandı. KDP ile PKK arasında da bu yaşandı. Artık bu süreç geride kaldı. Güçler değişti. Kürt kamuoyu oluştu. Dostlarımız var. Kürtler arası çatışma çıkarmaya çalışan bir gücün kendine destekçi bulması zordur.

“Gerilimin yaşandığı bu kısa süreçte de tek bir fert ya da güç, Kürtler arası çatışmaya taraf olduğunu söylemedi, aksine herkes karşı durdu. Partiler, güçler buna karşı durdu. Hatta uluslararası ve bölgesel dostlarımız, Irak dahi böyle bir şeyden rahatsızlıklarını ve kaygılarını dile getirdiler. Dolayısıyla böyle bir şeye kimse destek vermez.

Böyle bir durum sadece Kürt kazanımlarına zarar verir. Hangi güç böyle bir savaşa girişirse Kürt halkı onları affetmeyecektir. Biz de şimdi böyle bir savaşın çıkmaması için mücadele ediyoruz. Rojavalı güçler olarak da girişimimiz, tutumumuz bu yönlüdür. Çağrımız da sorunların diyalog yoluyla çözülmesi yönündedir. Nasıl ki, 20 yıldır PKK ile KDP arasındaki sorunlar diyalog yoluyla çözülmüşse bundan sonrada böyle olmalı. Zira değişen bir durum yok. Ancak eğer bir taraf saldırmak isterse, biz Rojavalı güçler olarak buna karşı duracağız, bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu yönlü de tutumumuz son derece nettir. Hiçbir zaman bir tarafın de facto bir durum yaratmasını kabul etmiyoruz. Çünkü böyle bir durumda Rojava Devrimi büyük zarar görür. 10 yıldır şehitlerin kanıyla elde edilen kazanımlar büyük etkilenecek. Örneğin siz Kürtler arası görüşmelerden söz ettiniz, bu da etkilenecektir. Savaşın olduğu bir yerde Kürt güçleri arası diyaloğun sürmesi mümkün değildir. Çünkü iki tarafın da ilişkileri var, etkileniyor. Örneğin, Rojavalı gençler PKK içinde yer alıyor, bunların etkilenmemesi mümkün mü? Onun için kendisini ulusal güç olarak gören kesimler böyle bir şeye karşı durmalı, bir savaşın çıkmasına karşı durmalı. Özellikle de savaşı dayatan güce karşı net tutum almalı.”

Ebdi Kürt güçleri ile olan iliskilerini ise su sekilde acikladi

„Rojava’nın tüm Kürt güçlerine ihtiyacı var. Uluslararası güçlerle ilişkilerimiz var, onlarla ittifak halinde bir mücadele de yürütüyoruz. Ancak esas gücümüz Kürt güçleridir. Uluslararası güçler buraya gelmeden öncede Kürt güçleri bizim yanımızda yer aldı. Kobanê’de de ondan önce de sonra da böyleydi.

2014 yılında Duhok İttifakı yapıldı. Orada önemli bir husus vardı. Ulusal birlik için TEV-DEM ile ENKS arasında bir anlaşma yapıldı. İki taraf da PKK ve Başurê Kürdistan’a, Rojava Devrimi’ne destek çağrısı yaptılar. Bu yerinde bir karardı ve olması gereken doğal bir tutumdu da. Çünkü o güçler bizim dostumuz değil, kardeşlerimizdir, biz biriz. Zaten Kobanê savaşında Kürt güçleri yardıma geldi. En fazla da PKK güçleri geldi. Binlerce gerilla geldi. Yıllarca bizimle yan yana savaştılar. Bunlardan 4 bin kişi şehit düştü ve sonuna kadar bizimle bu savaşta yer aldılar. DAİŞ öncesinde El Nusra ve El Kaide’ye karşı büyük bir mücadele yürüterek Rojava halkını savundular. Rojava halkı ve savunma güçleri olarak başta PKK ve diğer güçlere, ancak şükranlarımızı sunabiliriz.

İşte bu durum Kürt halk gerçeğini ortaya koyuyor. Yarın da burada bir savaş çıkarsa, bir güç bize saldırırsa biz yine Kürt güçlerinden yardım isteyeceğiz ki bu son derece doğal bir şeydir. Bu başka bir husustur ancak Rojava’nın kendisini nasıl yönettiği bir başka husustur. Bazıları bunu karıştırıyor. Biz Rojavalı güçler olarak diğer Kürt güçleriyle iyi ilişkilerimizin olmasını ve bu ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. Zira biz Kürt’üz, hepimizin birbirimize ihtiyacı var“ dedi.

ŞENGAL ANLAŞMASI

Ebdi, Hewlêr ile Bağdat arasındaki Şengal anlaşması konusunda, Şengal halkının iradesinin esas alınması gerektiğini kaydetti. Ebdi, “Bu konuda biz sürekli olarak Şengal halkının yanında olacağız. YBŞ ve diğer savunma güçlerinin de yanında olmaya devam edeceğiz. Elbette dostlarımızla görüşmelerimizde bu konudaki yardımımızı sunacağız” dedi.

Tüm Haberler

Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı

'Çakma Sedat Peker, Ortalığı Salladı "Seni Mermí Manyağı Yaparım Niho’'  

BIRAKIP KAÇTILAR

Manavgat’ta boğularak hayatını kaybeden Ümit Atakaya’yı defin için Afyonkarahisar’a getiren aile, ce-naze-yi yıkamak için gasilhaneye girdiklerinde adeta ş-o-k yaşadı. Haberin devamını okumak için görsele dokunun…...

Namazı Kabul Olmayan 3 Kişi

Namazın kabul olması için bazı hususlar vardır. Bunlar yerine getirilmeyince de namaz kabul olmaz. Namazı kabul olmayan 3 kişi galerimizde. Namaz kılmak Allah rızası için...

Ezan Sesine Neden Ulurlar

Ezan okunurken köpekler neden ulur? Neden bir ağızdan ulumaya ve tepki vermeye başlarlar, soruları uzun yıllardır vatandaşlar tarafından sık sık araştırılır. Bu konu hakkında...

israilden aciklama

Haddini aşan İsrail basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin iç meselelerine odaklanması gerektiği aksi durumda sonunun Muammer Kaddafi, Hüsnü Mübarek ve Zeynel Bin Ali...

Allah Kimseye Yaşatmasın

Merhaba Ben Zeynep; Yaşadığım bu olayı sizlerle paylaşıp paylaşmama hususunda çok endişeliydim, fakat bizim yaşadıklarımızı yaşayan birçok ailenin olduğunu bildiğim için, onlara bir umut...

Çalışacak eleman bulamıyor

Çeşitli bölümlerde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet eden üretici, 8 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen eleman bulamadıklarını belirtti.Ayrıntılar Haberin Devamındadır… 8 bin lira maaşla...

Bakanlıktan açıklama

İçişleri bakanlığından açıklama İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen sokağa çıkma yasağı konusunda  açıklamalarda bulundu. Artan...

Üç gün onunla dört gün benimle

Başı bağlı Adama Kaçan Kadı Pes Dedirtti.. 3 Gün Eşiyle 4 Gün Benimle Olacak E-vli ve 4 çocuklu adama kaçan 18 yaşındaki kadın: Haftanın...

Kız Henüz 16 yaşında

Kız Uyurken Yanına Geldiler ve…! Üstelik 16 Yaşında Henüz.Yaptıkları….Böyle olayları duydukça insanlar çocuklarını yanından ayırmaya korkuyor..Maalesef bu haberler herkesi derinden üzüyor.. Mardinin Yeşilli ilçesinde...

Tavuk döner

V-irüsten dolayı üç ay dükkanı açamayınca özlemiş herkes, saat üç oldu ve neredeyse dönerim kalmadı. Kasada paraları sayarken bir çocuk yanaştı._Abi kaç para dedi....

Yol Kenarındaki Bu Kadın

Yol Kenarındaki Bu Kadın, Tır Şoförünü Durdurdu. Bakın Binince Ne Yaptı? Bir gün kamyon şöförü alışkın olduğu üzere yine yollardaydı. Uzun yollara gelip gitmekten...

Bayağı etkileyici

Yaşar Alptekin kimdir kaç yaşında aslen nereli evi canlı yayında olay oldu. İslami kimliğini ön plana çıkaran Yaşar Alptekin’in evi şaşırttı. Gençliğinde yakışıklılığı ile...

İlgili olabilecek haberler